Grupa Wielton przejęła hiszpańskiego producenta naczep Guillén

Produkcja hiszpańskiej firmy rodzinnej powiększy się blisko trzykrotnie dzięki przejęciu przez Grupę Wielton.

Publikacja: 24.12.2021 13:56

Grupa Wielton przejęła hiszpańskiego producenta naczep Guillén

Foto: Wielton Grupa

Wieluński producent naczep i przyczep kupił 80% udziałów w hiszpańskiej firmie Guillén Desarrollos Industriales S.L. Wartość transakcji wynosi 4,6 mln euro, przy czym wartość ostateczna będzie znana po zaudytowaniu wyników rocznych spółki. Przejęcie pozostałych 20% udziałów planowane jest w 2026 roku w modelu earn-out, w którym cena będzie oparta o zysk EBITDA wypracowany w 2025 roku. 

Nowy rynek iberyjski

Dzięki przejęciu Grupa rozszerza swoją działalność o kolejny ważny rynek, Hiszpanię, o potencjale 14.000 sztuk rocznie i portugalski, o wielkości 2.500 sztuk rocznie. W 2020 roku sprzedaż naczep w Hiszpanii sięgnęła 10,9 tys. sztuk, w tym 332 zarejestrował Guillén. – Hiszpania to duży i interesujący nas rynek, któremu przyglądaliśmy się od dłuższego czasu i poddaliśmy dogłębnej analizie. Przejmując dobrze zautomatyzowany i zrobotyzowany, charakteryzujący się zapasem wolnych mocy produkcyjnych zakład Guillén, otwieramy sobie możliwość skokowego wzrostu na rynku hiszpańskim i portugalskim. Zyskujemy dodatkową platformę produkcyjno-montażową, zlokalizowaną w pobliżu ważnych dla nas rynków: południowej Francji i północnej Afryki. Jestem pewien, że firma Guillén pod skrzydłami Grupy Wielton będzie mogła w pełni wykorzystać swój potencjał rozwoju – zapewnia prezes Grupy Wielton Paweł Szataniak. 

Guillén to szósty producent naczep i przyczep w Hiszpanii, którego historia sięga 1895 roku. Firma specjalizuje się w produkcji naczep kurtynowych, furgonowych i podkontenerowych oraz posiada zaawansowany technologicznie i dobrze zautomatyzowany zakład produkcyjny zlokalizowany w trójkącie produkcyjnym Walencja-Saragossa-Barcelona, przy autostradzie łączącej terytorium Hiszpanii i Francji.  

Oczekiwane przychody Guillén na koniec 2021 roku przekroczą 16 mln euro, przy sprzedaży 627 pojazdów. – Transakcja to dla Guillén szansa działania w dużej, międzynarodowej organizacji, możliwość rozwoju oferty produktowej i silniejsza pozycja zakupowa przy pozyskiwaniu surowców i komponentów. Doceniamy także możliwość dalszego rozwoju marki Guillén, która powstała jako firma rodzinna ponad 125 lat temu – tłumaczy dyrektor generalny Grupy Guillén Jose Luis Guillén. Rodzina sprzedała także udziały w spółce wynajmującej naczepy NEXTrailer Rent. Kupcem jest specjalizujący się w wynajmie naczep koncern TIP, który należy do funduszu inwestycyjnego I Squared Capital. 

Nowoczesna fabryka 

Po dołączeniu do Grupy Wielton spółka będzie kontynuowała działalność pod dotychczasową nazwą. Za przeprowadzenie integracji odpowiedzialny będzie Jose Luis Guillén, dotychczasowy współwłaściciel i dyrektor generalny Grupy Guillén. – Pozwoli to na płynne włączenie Guillén do Grupy Wielton oraz skuteczne wykorzystanie możliwych efektów synergii. Przejęcie oznacza również rozszerzenie współpracy z TIP, jednym z największych na świecie graczy na rynku wynajmu i serwisowania pojazdów cieżarowych, który będzie odpowiedzialny za sprzedaż produktów Guillén po przejęciu NEXT Rent. Postrzegamy to jako interesującą szansę na rozszerzenie naszych obecnych kanałów dystrybucyjnych – dodaje CEO Grupy Wielton Mariusz Golec.

Baza produkcyjna i tereny przylegające pozwalają na znaczące zwiększenie skali produkcji w najbliższych latach. Hiszpański producent posiada ponad 19 tys. mkw powierzchni produkcyjnej, magazynowej oraz biurowej. Guillén zatrudnia 89 osób. Celem Grupy Wielton jest zwiększenie produkcji Guillén do ponad 1600 sztuk w 2025 roku oraz rozszerzenie asortymentu o produkty Grupy Wielton. 

Grupa odniesie korzyści w obszarach: produkcyjnym, produktowym, sprzedażowym i kosztowym. Rozszerzy ofertę Guillén o pojazdy Grupy Wielton. Zapowiada wytwarzanie w Hiszpanii wybranych niestandardowych produktów Grupy Wielton na potrzeby rynków sąsiadujących (Francja, Portugalia). Lokalizacja zakładu Guillén sprzyja również optymalizacji kosztów transportu produktów Grupy do południowej Francji oraz krajów północnej Afryki.

W podobny sposób Grupa Wielton, która zatrudnia ponad 3,3 tys. pracowników, przejęła spółki: francuskiego Fruehauf (2015), niemieckiego Langendorfa (2017) oraz działającego w Wielkiej Brytanii Lawrence David (2018). W procesie przejęcia spółki Guillén Grupę Wielton wspierali JP Weber oraz Cayla Consulting Group, Broseta i ILV Silver. 

Wieluński producent naczep i przyczep kupił 80% udziałów w hiszpańskiej firmie Guillén Desarrollos Industriales S.L. Wartość transakcji wynosi 4,6 mln euro, przy czym wartość ostateczna będzie znana po zaudytowaniu wyników rocznych spółki. Przejęcie pozostałych 20% udziałów planowane jest w 2026 roku w modelu earn-out, w którym cena będzie oparta o zysk EBITDA wypracowany w 2025 roku. 

Nowy rynek iberyjski

Pozostało 90% artykułu
Drogowy
Wielton planuje zakup fabryki naczep i przyczep na Półwyspie Iberyjskim
Produkty i Usługi
InPost powalczy ze Swipboxem
Morski
Rekordowy rok północnego szlaku morskiego
Morski
Szansa na spadek cen morskiego frachtu w drugiej połowie 2022 roku
Drogowy
Polska trzecim rynkiem w Europie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy