Przewoźnicy protestowali na terminalu w Koroszczynie 8 listopada przeciwko tirom wjeżdżającym poza kolejką na granicę. Domagają się kontroli kolejki przez służby i zapobieganiu włamaniom do kolejki. 

Wojewoda lubelski Lech Sprawka obiecał przewoźnikom przedstawić za 2 tygodnie techniczne możliwości kontroli kolejki tirów czekających na odprawy w terminalu na granicy z Białorusią w Koroszczynie. 

Czytaj więcej

Z Polski na Zachód koleją. CFL multimodal wie jak to zorganizować

Nie wyklucza prac nad elektroniczną kolejką, ale nie wiadomo jak długo potrwa przygotowanie tego narzędzia. Gdyby przedłużało się, wojewoda jest gotów zaproponować rozwiązanie doraźne. 

Zobligował służby do stworzenia listy firm, które włamują się do kolejki. Tacy przewoźnicy zostaną poddani kontrolom GITD. 

Brak nadzoru nad kolejką denerwuje przewoźników, których samochody oczekują po kilka dni na przejazd, gdy konkurencja potrafi tygodniowo wykonać 3 kursy na Białoruś. Ciężarówki omijające kolejkę niszczą lokalne drogi, co niepokoi władze gmin. Zaproponowały one policji kontrolę kilku newralgicznych wjazdów z dróg krajowych, aby uchronić gminne szlaki przez kompletnym zniszczeniem. 

Policja już od lipca skierowała do kontroli kolejki wzmocnione siły liczące 25 patroli. W lipcu i sierpniu wystawiły one 900 mandatów za omijanie kolejki, zaś w ostatnich dwóch tygodniach 146 mandatów. Ukarany kierowca musi jechać na koniec kolejki. 

Czytaj więcej

Od eCMR przemysł dzielą tylko dwie nowelizacje

Przewoźnicy domagają się od lat uporządkowania kolejek na wschodnich przejściach granicznych. – Apelujemy o te rozwiązania do 20 lat, aby kierowcy mogli przekraczać granice w sposób cywilizowany – podkreśla dyrektor Departamentu Transportu w ZMPD Piotr Mikiel. 

Branża transportowa uważa, że najlepszym rozwiązaniem jest elektroniczna kolejka. Nad takim rozwiązaniem pracuje Krajowa Administracja Skarbowa, ale projekt nie ma przyznanego przez rząd budżetu oraz niezbędne jest kilka zamian legislacyjnych, aby wprowadzić obowiązek korzystania z elektronicznej kolejki. Bez tego system nie zda egzaminu. 

Opracowanie elektronicznej kolejki może przydać się także na granicach z innymi państwami, jak to okazało się np. podczas pandemii.