Książka o historii Stara i jego fabryki

W starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki odbędzie się 8 lipca prezentacja książki Roberta Przybylskiego „Star. Kolebka polskiej motoryzacji”.

Publikacja: 03.07.2023 17:08

Książka o historii Stara i jego fabryki

Foto: Robert Przybylski

Książka opowiada o historii nie tylko starachowickich ciężarówek, ale także losów Fabryki Samochodów Ciężarowych i jej następcy, Zakładów Starachowickich „Star”. Przypomina rolę państwowego właściciela, jego potrzeby i programy, które doprowadziły do modernizacji zakładu i wdrożenia produkcji wojskowego Stara 66, silnika wysokoprężnego, a wreszcie całkowicie nowej rodziny 200, wprowadzanej do produkcji w dwóch etapach, w znacznie powiększonej i zmodernizowanej fabryce.

Władze w Warszawie miały nadzieję, że nowa rodzina stanie się standardową ciężarówką państw RWPG, jednak konkurenci z innych krajów utrącili ten projekt. Choć Starom nie było dane jeździć od Łaby po Kamczatkę, to w połowie lat 70., podczas gierkowskiego boomu, roczna produkcja przekroczyła 26 tys. ciężarówek, co było niezłym wynikiem na tle europejskiej konkurencji. 

Autor przypomina także realia życia w epoce PRL, słynne powiedzenie „czy się stoi czy się leży dwa tysiące się należy” i powszechne zniechęcenie społeczeństwa. Epoka Gierka zakończyła się ciężkim kryzysem, z którego PRL już się nie podniosła i nawet wojsko nie było w stanie pomóc Starachowicom. Programy modernizacji wojskowego transportu dawały fabryce rozwój, lecz w ostatniej dekadzie PRL zabrakło funduszy na uruchomienie produkcji kolejnej generacji samochodów dla armii. 

Muzeum Przyrody i Techniki

Przygotowanie nowych modeli ciągnęło się przez ponad dekadę i ostatnim samodzielnym dużym projektem był Star 742. Pojawił się w niewielkich ilościach i zbyt późno, aby zmienić los fabryki, której produkcja zmalała do 3 tys. sztuk w połowie lat 90. Skala nie pozwalała na samodzielny byt i 17 grudnia 1999 roku koncern MAN wykupił Zakłady Starachowickie „Star”. Fabryczne hale na szczęście nie opustoszały, tętni w nich produkcja autobusów, przy której pracuje ponad 2,5 tys. osób.

Książka „Star. Kolebka polskiej motoryzacji” ma 230 stron, 160 zdjęć, z których wiele publikowanych jest po raz pierwszy, 30 tabel z danymi ekonomicznymi i technicznymi. 

Starachowickie muzeum upamiętni tego dnia także 50-lecie produkcji Stara 266. 

Drogowy
Naczepy sprzedają się wolniej na całym świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Drogowy
Zunifikowane zasady kontroli i szkoleń inspekcji drogowych
Drogowy
Narasta liczba windykacji w transporcie drogowym
Drogowy
Kolejka na przejście w Koroszczynie żyje nocą
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Drogowy
Ukraińska konkurencja wykańcza polski transport krajowy