Niemcy ociągają się z wypłatą nienależnie pobranego myta

Niemiecki urząd BALM odwołał się od wyroku korzystnego dla firm transportowych, co oddala wypłatę dla przewoźników.

Publikacja: 09.05.2024 12:13

Niemcy ociągają się z wypłatą nienależnie pobranego myta

BAG pobór myta autostrada

Foto: BAG

Wyrok sądu administracyjnego w Köln (sygn. akt 14 K 6556/20) z 20 marca nie jest prawomocny. – Niestety w bieżącym roku kalendarzowym nie ma szans na odzyskanie maut – stwierdza partner w kancelarii Iuridica Łukasz Chwalczuk. Przyznaje, że były nadzieje, że Federalny Urząd ds. Logistyki i Mobilności (BALM) nie odwoła się. – O dopuszczeniu apelacji będzie decydować wyższy sąd administracyjny (Oberverwaltungsgericht, OVG) w Münster, spodziewamy się decyzji w okresie między 6 - 18 miesięcy – informuje Chwalczuk.  

Zaznacza, że obsłużenie ponad 30 000 wniosków o zwrot maut jakie zostały złożone, wymaga ogromnej ilości pracy. – Nie jestem przekonany czy BALM posiada takie zasoby ludzkie, aby w rozsądnym czasie wydać decyzje i zwrócić pieniądze – dodaje partner w kancelarii Iuridica. 

Sąd administracyjny w Kolonii potwierdził wyrokiem z marca, że stawki opłat pobieranych w latach 2016-2020 były błędne. Sąd ustalił, że nadpłaty za przejazd wyniosły 5,86% za lata 2016–2018 i 4,44% za lata 2019–2020. Ponadto powodom przyznano odsetki w wysokości 5 punktów procentowych powyżej stawki bazowej przewidzianej w prawie UE. 

Czytaj więcej

Przewoźnikom coraz ciężej spłacać raty leasingowe

W 2013 roku Chwalczuk razem z niemieckim mec. Martinem Pfnür wnieśli sprawę o zwrot części myta w imieniu 50 polskich firm transportu drogowego. Republika Federalna Niemiec uwzględniła koszty policji drogowej przy obliczaniu opłaty drogowej, mimo że nie jest to dozwolone przez prawo europejskie. W tej sytuacji polska firma transportowa złożyła do Sądu Administracyjnego w Kolonii roszczenia o zwrot nienależnie pobranych opłat drogowych przez Republikę Federalną Niemiec, w okresie od 1 stycznia 2010 roku do 18 lipca 2011 roku, na łączną kwotę 12.420,53 euro. TSUE przyznał powodom rację. 

BALM otrzymał wnioski o zwrot od około 38 000 firm transportowych z całej Europy. Potencjalna kwota zwrotu dla polskich firm transportowych, wynikająca z tego wyroku, szacowana jest na kilka miliardów euro, a kwota zwiększy się jeszcze o odsetki unijne. 

Drogowy
Uwaga! Protest w Gorzycach przy A4
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Drogowy
Jeśli nie nowe naczepy, to odnowione
Drogowy
Wschodnia Obwodnica Warszawy będzie projektowana od nowa
Drogowy
Policja uniemożliwiła przewoźnikom blokadę Szczecina
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Drogowy
Przewozy TIR coraz popularniejsze w Chinach
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście