Daimler Trucks stworzył w USA perspektywiczną spółkę

Wiodący gracze północnoamerykańskiego rynku będą produkować własne ogniwa do akumulatorów litowo-jonowych.

Publikacja: 06.09.2023 17:16

Daimler Trucks stworzył w USA perspektywiczną spółkę

Foto: Daimler Trucks

Daimler Trucks & Buses US Holding, PACCAR i zależna od Cumminsa Accelera powołały spółkę do produkcji w USA ogniw bateryjnych. Ma ona przyspieszyć dostępność ogniw i baterii. Udziałowcy spodziewają się zainwestować 2-3 mld dol. w fabrykę o zdolności produkcyjnej 21 GWh. 

Każdy z wymienionych udziałowców będzie miał po 30 proc. nowej spółki, która produkować będzie (przynajmniej początkowo) ogniwa typu LFP (litowo—żelazo-fosforanowe). Partnerem technologicznym będzie chińska giełdowa spółka EVE Energy, która posiadać będzie 10 proc. akcji nowo powołanego podmiotu. Specjalizuje się ona w ogniwach wymienionego typu. 

Na powołanie spółki muszą zgodzić się władze antymonopolowe.

Czytaj więcej

Kombud planuje eksport systemów sterowania ruchem kolejowym

W Europie Daimler wykorzystuje ogniwa chińskiej firmy CATL, która specjalnie dla niemieckiego koncernu wznosi fabrykę na Węgrzech. 

Przychody Daimler Trucks & Buses w USA wyniosły w 2022 roku 22 mld dol., zaś marża na sprzedaży 10,8 proc. Północnoamerykańskie przychody koncernu Paccar wyniosły w tym samym czasie 10 mld dol., przy marży na sprzedaży z całości przychodów 10,4 proc. Cummins uzyskał 28 mld dol. przychodów, z czego jedna trzecia pochodziła ze sprzedaży silników. Marża brutto sięgnęła 24 proc. Notowana na giełdzie w Szenzen spółka EVE Energy działa od 2001 roku i zanotowała 0,5 mld dol. przychodów w 2022 roku, przy marży wynoszącej 15,9 proc. 

W czasie 12 miesięcy obowiązywanie ustawy o zmniejszeniu inflacji IRA (Inflation Reduction Act), przyciągnęła ona do USA inwestycje warte 110 mld dol., szacuje Waszyngton. Z tej sumy 70 mld przypada na elektryczne samochody oraz dostawców komponentów dla tych pojazdów. 

Elektromobilność
Powstanie polsko-amerykański zakład recyklingu akumulatorów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Elektromobilność
Elektryczna czy wodorowa przyszłość autobusów?
Elektromobilność
Nadchodzi nowa generacja Solarisów
Elektromobilność
Orlen ma własną technologię produkcji wodoru
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Elektromobilność
Przerażające koszty elektryfikacji transportu drogowego