KAS, dzięki informacjom z PCOL, będzie mogła weryfikować, czy do elektronicznego listu przewozowego została wystawiona faktura/rachunek. PCOL będzie mógł dostarczać informację na temat zlecającego i odbierającego transport oraz stron rozliczenia usługi transportu.
Współpraca pomoże uszczelnić system podatkowy, będzie też dużym uproszczeniem obiegu dokumentów dla użytkowników platformy PCOL. – Informatyzacja usług takich jak elektroniczny list przewozowy, realizowany w ramach innowacyjnego projektu przez GPW, w połączeniu z automatyzacją i digitalizacją usług KAS, przełoży się na uszczelnienie systemu podatkowego i zapewni przedsiębiorcom wykorzystanie najnowszych technologii w prowadzonej przez nich działalności – uważa sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.
Czytaj więcej w: Ciężarówki do odbioru w przyszłym roku
Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ), które zarządza Bazą Danych Odpadowych, otrzyma z PCOL dane dotyczące pozycji, na przykład takich jak miejsca przekroczenia granicy czy miejsca docelowego rozładunku, co może pomóc w wykrywaniu nielegalnych transportów i składowisk odpadów. – Utworzenie Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego pozwoli m.in. na pilotażowe przetestowanie mechanizmu monitorowania przewozu odpadów z wykorzystaniem urządzeń GPS w naszym kraju. Dzięki nowej inicjatywie, pozyskane informacje pozwolą na wdrożenie bardziej skutecznych rozwiązań przeciwdziałającym nielegalnemu transportowi odpadów w Polsce – ocenia minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Polski Cyfrowy Operator Logistyczny będzie działać na rynku transportu (drogowy, kolejowy, morski, lotniczy), niezależnie od jego rodzaju (drobnica, cało-pojazdowe, kontenerowe, wagonowe) obejmując spedycję i przewozy towarów, dystrybucję, zarządzanie frachtami, logistykę magazynową i usługi celne. Zamierza za 5 lat zdobyć pozycję jednego z dominujących podmiotów wśród operatorów logistycznych.
Czytaj więcej w: Nowe myto w nowym roku