Koniec z wwożeniem do Polski śmieci

Dzięki elektronicznej spedycji państwo skontroluje przewozy odpadów i obieg gospodarczy.

Publikacja: 05.05.2021 12:50

Koniec z wwożeniem do Polski śmieci

Foto: Fot. viaToll

Polski Cyfrowy Operator Logistyczny będzie zintegrowany z bazą danych KAS, co umożliwi kontrolę, czy do elektronicznego listu przewozowego jest wystawiona faktura. Dane przekazywane z PCOL pozwolą także uszczelnić transport i transgraniczne przemieszczanie odpadów.

Czytaj więcej w: Drobnicowy boom w Europie Środkowo-Wschodniej

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) i Giełda Papierów Wartościowych (GPW) podpisały listy intencyjne ws. inicjatywy Polski Cyfrowy Operator Logistyczny (PCOL).

Dzięki współpracy z Krajową Administracją Skarbową, Polski Cyfrowy Operator Logistyczny zostanie przygotowany do przeprowadzenia pilotażu e-CMR i e-listu przewozowego oraz aby odpowiadać potrzebom KAS w obszarze uszczelniania systemu podatkowego i uwzględniać przygotowywane założenia do wdrożenia e-faktury.

Czytaj więcej w: Logistycy liczą na wzrost obrotów

KAS, dzięki informacjom z PCOL, będzie mogła weryfikować, czy do elektronicznego listu przewozowego została wystawiona faktura/rachunek. PCOL będzie mógł dostarczać informację na temat zlecającego i odbierającego transport oraz stron rozliczenia usługi transportu.

Współpraca pomoże uszczelnić system podatkowy, będzie też dużym uproszczeniem obiegu dokumentów dla użytkowników platformy PCOL. – Informatyzacja usług takich jak elektroniczny list przewozowy, realizowany w ramach innowacyjnego projektu przez GPW, w połączeniu z automatyzacją i digitalizacją usług KAS, przełoży się na uszczelnienie systemu podatkowego i zapewni przedsiębiorcom wykorzystanie najnowszych technologii w prowadzonej przez nich działalności – uważa sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Czytaj więcej w: Ciężarówki do odbioru w przyszłym roku

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ), które zarządza Bazą Danych Odpadowych, otrzyma z PCOL dane dotyczące pozycji, na przykład takich jak miejsca przekroczenia granicy czy miejsca docelowego rozładunku, co może pomóc w wykrywaniu nielegalnych transportów i składowisk odpadów. Utworzenie Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego pozwoli m.in. na pilotażowe przetestowanie mechanizmu monitorowania przewozu odpadów z wykorzystaniem urządzeń GPS w naszym kraju. Dzięki nowej inicjatywie, pozyskane informacje pozwolą na wdrożenie bardziej skutecznych rozwiązań przeciwdziałającym nielegalnemu transportowi odpadów w Polsce – ocenia minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Polski Cyfrowy Operator Logistyczny będzie działać na rynku transportu (drogowy, kolejowy, morski, lotniczy), niezależnie od jego rodzaju (drobnica, cało-pojazdowe, kontenerowe, wagonowe) obejmując spedycję i przewozy towarów, dystrybucję, zarządzanie frachtami, logistykę magazynową i usługi celne. Zamierza za 5 lat zdobyć pozycję jednego z dominujących podmiotów wśród operatorów logistycznych.

Czytaj więcej w: Nowe myto w nowym roku

Ministerstwo Aktywów Państwowych szacuje, że polski rynek TSL jest wart rocznie około 140 mld złotych. MAP podlicza, że wartość marż, które mogłyby zostać wytransferowane z Polski, przy obecnej ich wysokości często na poziomie 20-30%,  może sięgać nawet kilkudziesięciu miliardów złotych. Resort podkreśla, że PCOL zbierane dane, takie jak lokalizacja floty przewoźników czy wieziony towar, które powinny być chronione i pozostać w Polsce.

Polski Cyfrowy Operator Logistyczny będzie zintegrowany z bazą danych KAS, co umożliwi kontrolę, czy do elektronicznego listu przewozowego jest wystawiona faktura. Dane przekazywane z PCOL pozwolą także uszczelnić transport i transgraniczne przemieszczanie odpadów.

Czytaj więcej w: Drobnicowy boom w Europie Środkowo-Wschodniej

Pozostało 91% artykułu
Materiał Promocyjny
Kompleksowy fulfillment z InPost
Materiał Partnera
Jakość w logistyce – dlaczego firm nie stać na pozorne oszczędności?
Innowacje w logistyce
AI, IoT, Big Data i telematyka w zarządzaniu flotą pojazdów
Innowacje w logistyce
Poznański Instytut Technologiczny będzie konkurować z Fraunhoferem
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Innowacje w logistyce
Telematyczne przejęcie zatrzęsie Europą
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży