W Niemczech zagraniczni przewoźnicy radzą sobie lepiej

Niemiecki urząd ds. ruchu oraz infrastruktury cyfrowej BAG podsumował sytuację w branży transportowej w Niemczech.

Przebiegi samochodów są 0,9 proc. mniejsze od ubiegłorocznych, co widoczne jest po danych z systemu myta. Przebiegi samochodów ciężarowych z rejestracjami niemieckimi zmalały o 1,6 proc., zaś z rejestracjami zagranicznymi są o 0,1 proc. mniejsze.

W transporcie drogowym sytuacja w ankietowanych firmach przewozowych ostatnio poprawiła się. Od początku września w wielu obszarach wyraźnie wzrosło zapotrzebowanie na transport krajowy i międzynarodowy. Ankietowane firmy oceniają ostatnio perspektywy biznesowe jako raczej pozytywne.

Czytaj więcej w: Od 1 lipca Berlin wzmacnia porty podatkami

Presja konkurencji i cen pozostaje wysoka. Według respondentów liczba nowych przetargów wzrosła we wszystkich branżach. Niektórzy klienci z branż, które poniosły duże straty finansowe w wyniku kryzysu koronawirusa, żądają rabatów cenowych.

W branży KEP liczba wysyłanych paczek nadal kształtuje się powyżej średniej.

Czytaj więcej w: Wrześniowy ruch ciężarówek większy niż ubiegłoroczny

Według wstępnych informacji Federalnego Urzędu Statystycznego towarowe przewozy kolejowe spadły o 9,7% w pierwszej połowie 2020 roku w porównaniu do pierwszej połowy 2019 roku. Szczególnie dotkliwe spadki zanotowano w kwietniu i maju i dotknęły one węgla, rud, samochodów i produktów mineralnych.

W transporcie kombinowanym liczba kontenerów i nadwozi wymiennych zmalała w pierwszej połowie 2020 r. o 4,4% (rok do roku) do około 3,4 mln TEU, wynika ze wstępnych informacji Federalnego Urzędu Statystycznego.

Czytaj więcej w: Już za pół roku e-Toll zastąpi ViaToll

W żegludze śródlądowej przewożone ilości są nadal poniżej poziomu z poprzedniego roku. W szczególności w rejonie Renu nadal występuje znaczna nadpodaż zdolności żeglugowej. Ma to negatywny wpływ na poziom cen usług. Ostatnio pojawiły się doniesienia o obniżkach cen w ramach przedłużenia istniejących starych kontraktów, a w niektórych przypadkach o znacznych obniżkach stawek frachtowych dla nowych kontraktów.

W porównaniu z pierwszą połową 2019 r. przeładunki portu morskiego w Hamburgu spadły o 12,0%, w portach w Bremie o 4,3%, w Rotterdamie o 9,1%, a w Antwerpii o 4,9%. We wszystkich portach nastąpił duży spadek przeładunków masowych, zwłaszcza rud i węgla.

Czytaj więcej w: Niemcy dyskryminują przewoźników ponadnormatywnych

Liczba bezrobotnych w głównej grupie zawodowej „Transport i logistyka (z wyjątkiem prowadzenia pojazdów)” wzrosła w sierpniu 2020 r. w porównaniu z sierpniem 2019 roku o

44,8 proc., natomiast w porównaniu do poprzedniego miesiąca o prawie 4,8 proc . W głównej grupie zawodowej „Zarządzanie pojazdami i sprzętem transportowym” wzrosła o około 36,8% w porównaniu z sierpniem 2019 roku i o prawie 0,2% w porównaniu do lipca 2020 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Drożej przez Czechy

Od 1 grudnia 2019 Czechy wprowadzą nowy system poboru opłat drogowych dla samochodów ciężarowych, ...

Kwiecień będzie trudny dla całego transportu

Pozamykane fabryki i brak wymiany z Chinami przyczyniły się do spadku popytu na transport. ...

Mniej wypadków, ale więcej osób rzuca się pod pociągi

Poprawia się poziom bezpieczeństwa na kolei, ale na przejazdach kolejowych nadal giną ludzie. Wzrosła ...

Nowy rektor największej polskiej uczelni logistycznej

Dr hab. inż. Bogusław Śliwczyński został nowym rektorem Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, najstarszej ...

Pod brytyjskimi Lidlami stanęły paczkomaty InPostu

Kurierska spółka Rafała Brzoski rośnie za granicą. W Wielkiej Brytanii operator postawił właśnie 24 ...