W samolotach przesyłki ekspresowe zajmują miejsca pocztowych

Logistyczne koncerny notują rekordy w towarowych lotach czarterowych.

Publikacja: 12.05.2020 10:50

W samolotach przesyłki ekspresowe zajmują miejsca pocztowych

Foto: logistyka.rp.pl

IATA oraz Universal Postal Union ostrzegają, że brakuje miejsca na pocztę lotniczą z powodu 95-procentowej redukcji liczby lotów pasażerskich. Zarazem o 25-30 proc. wzrosło zapotrzebowanie na transport ładunków e-handlu. Organizacje domagają się uproszczeń w procedurze wydawania zgody na loty czarterowe.

Loty towarowe trzymają się mocno

Lotnicze przewozy ładunków zmalały na koniec marca o ponad 15 proc. w stosunku do marca 2019. Jeszcze szybciej maleje zdolność przewozowa, bo w tym samym czasie skurczyła się o blisko 23 proc., wylicza IATA.

Zdolności przewozowe ładunków lotów pasażerskich zmalały w marcu 2020 roku w stosunku do marca 2019 o 43,7 proc., a w tym samym czasie zdolności przewozowe floty towarowej wzrosły o ponad 6 proc. Zdolności przewozowe ładunków łącznie zmalały w marcu o 24,6 proc.

Największy udział w lotniczych przewozach ładunków mają przewozy Ameryka Północna – Azja (23 proc. światowej pracy) i w tym samym czasie zanotowały 7-procentowy spadek.

""

Sytuacja na europejskim rynku lotniczym. Dane Eurocontrol.

logistyka.rp.pl

Przewozy lotnicze na trasie Azja-Europa, które stanowią ponad 20 proc. całej pracy przewozowej lotnictwa zmalały w marcu 2020 roku o ponad 15 proc. w stosunku do marca 2019 roku.

Czytaj więcej w: Pod koniec kwietnia widoczny lekki wzrost ruchu ciężarówek

Według danych Eurocontrol, w Europie udział lotów z ładunkiem stanowił w pierwszym tygodniu maja 17 proc. wszystkich lotów, gdy rok wcześniej 2 proc. Jednocześnie udział lotów rozkładowych zmalał z 85 proc. do 32 proc.

W kwietniu liczba lotów wyłącznie towarowych była stabilna i na poziomie wcześniejszego roku. Natomiast w pierwszych dniach maja wzrosła o 236 lotów w stosunku do wcześniejszego tygodnia, porównuje Eurocontrol. Linią lotniczą o największej liczbie operacji  6 maja był DHL, który wykonał 251 lotów. Najwięcej operacji wykonano we Frankfurcie, ale najmniejszy spadek aktywności w Europie (o niecałe 40 proc., co najmniej dwa razy mniej niż pozostałe) zanotowało lotnisko w Lipsku, które obsługuje loty DHL. Wszystkie statki powietrzne lądujące na Okęciu przewiozły w pierwszym kwartale 22,3 tys. ton ładunków, o 3,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Lekarstwa i maseczki

Samolotów do przewozów towarów nie brakuje. Po zlikwidowaniu 4,5 mln lotów, blisko 10,5 tys. samolotów, czyli 40 proc. światowej floty, jest uziemionych. W Europie jest 500 lotnisk, w tym 150 obsługujących ponad 5 mln pasażerów rocznie, które zapewniają dość miejsca dla zaparkowania samolotów. IATA podlicza, że 98 proc. tras lotniczych jest zawieszonych. Linie lotnicze przerabiają samoloty pasażerskie na towarowe, jak stało się np. z A380 w barwach Lufthansy.

""

Popyt na lotnicze przewozy ładunków jest na poziomie ubiegłorocznego. Dane Eurocontrol.

logistyka.rp.pl

Koncerny logistyczne poradziły sobie z brakiem przestrzeni ładunkowej wynajmując dla własnych potrzeb loty. Już w lutym Dachser Air & Sea Logistics uruchomił serwis z Frankfurtu do Chin.

Od początku kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, który wybuchł pod koniec lutego, operator logistyczny Dachser Air & Sea Logistics do końca kwietnia wyczarterował dla swoich klientów 30 samolotów i przetransportował w sumie ponad 60 mln masek oraz środki ochrony osobistej, w tym rękawice.

Czytaj więcej w: Świetny pierwszy kwartał na rynku magazynów

Pod koniec kwietnia Dachser po raz pierwszy w historii firmy w jednym tylko tygodniu zorganizował aż osiem rejsów czarterowych, z czego trzy na trasie Hongkong-Los Angeles.

Firma przygotowuje również podobne „mini” czartery, które będą obsługiwały połączenia Szanghaj – Dallas, Szanghaj – Los Angeles i Hongkong – Dallas.

Najważniejszym ładunkiem są medykamenty. Jeden z największych na świecie koncernów logistycznych Kuehne + Nagel zdobył powtórnie certyfikat IATA CEIV dla wszystkich 94 lokalizacji lotniskowych na świecie, pozwalający na przewóz transportem lotniczym lekarstw.

Ludzie i firmy
Efektywna sprzedaż wielokanałowa potrzebuje wsparcia profesjonalistów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ludzie i firmy
Etyka i zysk: jak odpowiedzialny biznes staje się nieodłączną częścią nowoczesnej strategii przedsiębiorstw
Ludzie i firmy
Ponad 25 000 punktów DPD Pickup – DPD Polska tworzy największą sieć out-of-home w Polsce
Ludzie i firmy
Kto zostanie Człowiekiem Roku branży TSL?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ludzie i firmy
Rzeczpospolita nagrodziła wyróżniające się firmy branży TSL