Świetny pierwszy kwartał na rynku magazynów

Sektor magazynowo-logistyczny na razie nie odczuwa negatywnych skutków epidemii.

Popyt w pierwszym kwartale był na bardzo wysokim poziomie i wyniósł 1,1 mln mkw., z czego przedłużenia umów najmu odpowiadały za 18 proc. tego zapotrzebowania – wynika z najnowszego raportu CBRE. Na rynek dostarczono ponad 420 tys. m kw. nowej powierzchni (o 15 proc. mniej, niż w analogicznym okresie w zeszłym roku), dzięki czemu łączna podaż w kraju wynosi obecnie 18,9 mln mkw.

Najwięcej powierzchni przybyło w województwie dolnośląskim (183 tys. m kw.) i mazowieckim (78 tys. m kw.). Natomiast pod względem nowej przestrzeni w budowie prym wiedzie województwo mazowieckie (539 tys. m kw., a razem z Warszawą 639 tys. m kw.) oraz śląskie (564 tys. m kw.). Łącznie w całym kraju powstaje teraz ponad 2 mln m kw.

Rynek napędzają głównie firmy z branż e-commerce, w tym zakupy spożywcze przez internet.

Czytaj więcej w: Logistyka korzysta z boomu w e-handlu

Poziom pustych magazynów w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku nieznacznie wzrósł, o 1,4 pp. do 7 proc. Najwyższy jest w województwie świętokrzyskim, a najniższy w województwach lubuskim, podkarpackim, zachodniopomorskim oraz podlaskim.

– Rozwijają się magazyny ostatniej mili, zlokalizowane w obszarach największych polskich miast, rośnie również sektor e-grocery, czyli zakupy spożywcze przez internet. To może w przyszłości przełożyć się na jeszcze wyższy popyt na obiekty magazynowe – uważa dyrektor działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki CBRE Beata Hryniewska.

Czytaj więcej w: Drogi przestały pustoszeć

Podkreśla, że nie brakuje wyzwań, ponieważ rozwój handlu elektronicznego i sprzedaży wysyłkowej wymaga udoskonalenia łańcuchów dostaw, część firm handlowych i motoryzacyjnych może zabiegać o redukcję czynszów, a budowa nowych obiektów prawdopodobnie się przedłuży.

Jednak przewiduje, że na koniec roku łączna powierzchnia magazynowa w Polsce przekroczy 20 mln m kw. – W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się nieco mniejszej aktywności najemców oraz zmiany struktury popytu – zaznacza Hryniewska. Będzie więcej przedłużeń umów najmu, kosztem nowych umów. Wzrośnie też udział najmu krótkookresowego ze względu na nagłe zapotrzebowanie na powierzchnię u części najemców, związane m.in. z zamknięciem sklepów i potrzebą przechowania zaplanowanych wcześniej dostaw towarów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Paczkomaty wchodzą do aplikacji

InPost udostępnia nowatorskie rozwiązanie pozwalające na zarządzanie paczkomatem i swoją skrytką z poziomu aplikacji. Już ...

Kierowcy wciąż na topie poszukiwanych zawodów

Już prawie 750 tys. osób w Polsce pracowało w minionym roku jako kierowcy i ...

Prawa chroniące pasażerów w UE do poprawki

Przedsiębiorcy nie rekompensują pasażerom strat za zakłócenia podróżny. KE przygotowuje znowelizowane regulacje. Komisja Europejska ...

Pandemia przyspieszyła automatyzację w magazynach

Branżę logistyczną czekają duże inwestycje w automatykę. Firmy kurierskie niemal taśmowo oddają do użytku ...

Inwestować w rzeki czy w kolej?

Zagraniczne fundacje uważają, że inwestycje w drogi wodne nie opłacają się. Sęk w tym, ...

Pierwsze zapisy Pakietu Mobilności zaczną obowiązywać już od września

Część przewoźników zwinie biznes, inni założą oddziały za granicą. Jutro Parlament Europejski przyjmie Pakiet ...