Pomoce naukowe dla szkół kształcących kierowców

Fot. Mercedes-Benz Trucks

Producenci samochodów ciężarowych wspierają kształcenie kierowców zawodowych.

Przewoźnicy szacują, że w Polsce brakuje od 50 do 100 tys. kierowców ciężarówek. Blisko co czwarty wykonujący w Polsce zawód kierowcy międzynarodowego ma zagraniczny paszport. GITD wydało na koniec 2020 roku ponad 100 tys. świadectw kierowców dla zagranicznych obywateli, głównie Ukrainy i Białorusi. – Wielu przewoźników korzysta z pracowników z Ukrainy lub Białorusi. Tam otwierają swoje biura prowadząc szkoły jazdy, aby kierowcy zdobyli kwalifikację, po przejściu kursu wewnętrznego i zewnętrznego. Po takim kursie pracownik  ma pewność, że uzyska w Polsce zatrudnienie. Znam kilka firm ze Śląska, które mają tego typu rozwiązania. Ale tamten rynek nie jest nieskończony. Przy takiej dynamice rozwoju polskich firm transportowych pewno pojawią się nowe kraje. Pracują już w Polsce kierowcy z Mołdawii, słyszałem o kierowcach z Filipin, Indii – wymienia Radosław Bugaj z firmy doradczej MoveON! Consulting.

W kształcenie kierowców włączyli się importerzy ciężarówek. Volvo uruchomiło coroczną akcję „Profesjonalni kierowcy” i oferuje darmowe kursy dokształcające dla osób, które już mają prawo jazdy kat. C+E i chciałyby pracować za kierownicą ciężarówki.

Czytaj więcej w: Ruszyła szósta edycja szkoleń akcji „Profesjonalni kierowcy”

Mercedes wspiera szkoły branżowe. Sześć lat temu MEN przywrócił w szkołach branżowych pierwszego stopnia nauczanie w specjalności kierowca. Resort musiał odtworzyć kształcenie, które od końca lat 80 zniknęło z wykazu nauczanych zawodów.

Szkoły muszą skompletować wyposażenie dydaktyczne i Mercedes przekaże jedenastu placówkom eksponaty edukacyjne w postaci silników i skrzyń biegów. Pomoce naukowe od Mercedes-Benz Trucks Polska trafią do szkół w: Teresinie, Olsztynie, Łukowie, Gostyninie, Gdyni, Siedlcach, Łopusznie, Strzelcach Opolskich, Białymstoku i Gorlicach. Jest to wspólna akcja producenta oraz Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

Czytaj więcej w: Nawet pandemia nie zawiesiła współpracy branży TSL z uczelniami

Pierwszą szkołą, która otrzymała eksponat jest ZSZ nr 2 w Ostrołęce, a przekazanie nastąpiło 14 maja, w Międzynarodowym Dniu Kierowcy Zawodowego. – Nie będziemy się ograniczać tylko do przekazania pomocy naukowych w postaci silników i skrzyń biegów. Mamy w planach także organizację szkoleń, już w kolejnym tygodniu będziemy prowadzić specjalne lekcje online, z udziałem naszych trenerów, którzy w atrakcyjny sposób przybliżą uczniom budowę Actrosa – obiecuje prezes Mercedes-Benz Trucks Polska Przemysław Rajewski.

W 125 szkołach branżowych kształci się ponad 5 tys. uczniów. Zawód powrócił na listę MEN 6 lat temu dzięki wysiłkom ZMPD.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Podczas pandemii kierowcy mogą dłużej pracować

Odstępstwa w zakresie czasu pracy kierowców w związku z pandemią koronawirusa. Minister infrastruktury Andrzej ...

Koleje Białoruskie biorą się za przeładunki kontenerów z Chin

1 października Koleje Białoruskie w terminalu w Bruzgach przeładowały po stronie białoruskiej pierwszy pociąg ...

Przewoźnicy coraz bardziej zadłużeni

Niepokojąco rośnie zadłużenie branży transportowej. Na początku lutego br. wynosiło jeszcze 843 mln zł, ...

Szczepionki na ostatniej mili

O lukratywny europejski rynek dystrybucji szczepionek na covid biją się polskie firmy. Globalnie konkurują ...

Regesta wynajmuje więcej magazynów w Tychach

Operator logistyczny wynajął dodatkowe 10,7 tys. m kw powierzchni magazynowej w Tychach. Regesta już ...

Indyjski Jet Airways bliski uziemienia

Jeszcze niedawno Jet Airways były uważane za poważną konkurencję dla Air India. Dzisiaj mało ...