Udany rok na rynku magazynowym

Deweloperzy nie zwalniają tempa, ale wskaźnik pustostanów na rekordowym poziomie.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej w Polsce na koniec 2019 roku wyniosły 18,5 mln m kw. – oblicza firma doradcza Savills. W ostatnim roku deweloperzy oddali do użytku ponad 2,7 mln m kw. nowej powierzchni, co jest najwyższą wartością odnotowaną w historii rynku.

W budowie drugie tyle

Największymi obiektami ukończonymi w 2019 roku były: BTS dla firmy Amazon w Gliwicach wybudowany przez Panattoni (210 000 m kw.), kolejne hale w ramach Central European Logistics Hub również autorstwa Panattoni (131 000 m kw.) oraz BTS dla firmy Zalando w Olsztynku, którego deweloperem był Hillwood (120 500 m kw.).

Warszawa pozostaje największym rynkiem magazynowym z zasobami 4,3 mln m kw., ale najszybciej rozwijała się Polska Centralna. W ubiegłym roku przybyło tam najwięcej nowej powierzchni w skali całego kraju (ponad 600 000 m kw.). Wysoką dynamiką wzrostu podaży cechuje się również Górny Śląsk oraz Wrocław. – Dużym zainteresowaniem cieszą się ostatnio obiekty typu „last mile”, czyli projekty miejskie, które pozwalają firmom zminimalizować czas dostawy towaru do klienta — mówi senior partner, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International Maciej Chmielewski.

Czytaj więcej w: http://W tym roku powierzchnia magazynów w Polsce przekroczy 20 mln m kw.

Na koniec 2019 roku w budowie pozostawało niemal tyle samo powierzchni co przed rokiem (blisko 1,9 mln m kw.), z czego najwięcej w Warszawie i na Górnym Śląsku. Istotnie wzrósł udział inwestycji spekulacyjnych, czyli takich, które budowane są bez wcześniejszego zabezpieczenia powierzchni umowami przednajmu. Na koniec 2019 roku wyniósł on 51 proc., podczas gdy przed rokiem było to zaledwie 34 proc.

W 2019 roku odnotowano drugi najwyższy poziom popytu na powierzchnie magazynowe i przemysłowe w historii polskiego rynku, wynika z danych Savills. W tym czasie wynajęto ponad 4,1 mln m kw., czyli o ok. 2 proc. więcej, niż przed rokiem. Konkurencyjny Colliers International szacuje popyt na 4,25 mln m kw. i wskazuje na wysoki udział nowych umów, które stanowiły 55 proc. całości transakcji.

Największym zainteresowaniem cieszyła się powierzchnia w Warszawie i okolicach, gdzie podpisano umowy najmu na ponad 1,3 mln m kw. Największe metraże w Polsce wynajęły firmy RTV Euro AGD w Prologis Park Janki (122 900 m kw.) oraz BBK w Panattoni Park Gdańsk Airport (68 500 m kw.).

E-handel napędza rynek magazynowy

Branża e-commerce pozostaje jednym z głównych motorów napędowych rynku nieruchomości logistycznych. Jej realny udział w popycie na powierzchnię magazynową jest jednak trudny do oszacowania. Duża część tego sektora obsługiwana jest za pośrednictwem operatorów logistycznych, często łączone są w tych samych obiektach funkcje towarowania sklepów fizycznych i obsługa zamówień internetowych.

Czytaj więcej w: Zalando z innowacyjnym centrum w Olsztynku

– Udział handlu internetowego w sprzedaży detalicznej wynosi 7,4 proc., a do 2022 roku może zwiększyć się do 10,1 proc. Póki co plasujemy się w drugiej połowie stawki na tle innych krajów Europy i przypominamy pod tym względem Wielką Brytanię sprzed 10 lat. Rynek handlu elektronicznego w Polsce ma nadal ogromny potencjał i stanowi jedno z kluczowych źródeł popytu na powierzchnię magazynową. W ostatnich trzech latach same tylko marki Amazon i Zalando wynajęły w naszym kraju łącznie ponad 700 000 m kw. – podkreśla dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych w Savills Kamil Szymański.

Na koniec 2019 roku niewynajęta powierzchnia po raz pierwszy w historii przekroczyła milion m kw. (1,3 mln m kw., 65 proc. więcej niż przed rokiem). Przekłada się to na wzrost stopy pustostanów do poziomu 7,1 proc. (o 2,0 pkt. proc. więcej niż przed rokiem). Jest to najwyższy wskaźnik odnotowany od 2013 roku. Colliers International zaznacza, że najniższe  wskaźniki odnotowały region wschodniej Polski (1,61 proc.) oraz Szczecin (2,9 proc.).

Savills podaje, że czynsze na większości rynków były stabilne. W skali całego kraju czynsze bazowe wahają się od 2,70 do 4,40 euro/m kw./miesiąc za moduły wielkopowierzchniowe oraz do 5,25 euro/m kw./miesiąc za małe moduły (SBU).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Boeing MAX nawet po naprawie nie wszędzie poleci

Testy Boeingów 737 MAX z nowym oprogramowaniem idą pełną parą — zaobserwował „Seattle Times”. ...

Nowy gracz na rynku ciężarówek

Jesienią pojawią się w Polsce ciężarówki Ford Trucks. Nowy importer ma zbudować własną sieć ...

Czy opłaca się kupić elektryczne auto dostawcze?

Czas zwrotu z inwestycji wynosi 9 lat, małe są także ładowność i zasięg. Administracyjny ...

Koniec eldorado polskich transportowców

Maleje ich udział w europejskich przewozach drogowych. Branża transportu drogowego złapała zadyszkę. Na kluczowym ...

Poczta jak sklep. Rośnie sprzedaż w placówkach

Klienci Poczty Polskiej (PP) wysyłają coraz mniej listów, dlatego operator rozwija inne obszary biznesowe, ...

Przerzuty i kabotaż ratują polskich przewoźników

Według nowych danych systemu telematycznego GBOX oraz obsługującej karty paliwowe firmy E-100 stopniowo zwiększa ...