Gdyby nie e-handel, branża magazynowa poszłaby z torbami

E-handel ratuje branżę magazynową, jest najemcą co piątego metra magazynów.

Po trzech kwartałach całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej wynoszą w Polsce 20,4 mln mkw. Przybyło 1,69 mln mkw, przy popycie netto 2,51 mln mkw., najwyższym w historii zarejestrowanym w trzech pierwszych kwartałach roku, podkreśla Cushman & Wakefield.

Czytaj więcej w: Niemcy decydują, czy transport będzie na prąd czy na wodór

Do rekordowego popytu przyczyniła się pandemia. – Aby zapewnić dostawy do sklepów i uniknąć zerwania łańcuchów dostaw, sektor spożywczy i dóbr szybko zbywalnych utrzymuje wyższe zapasy. Z modelu dokładnie na czas (Just-In-Time) zasada działania zmienia się na formułę na wszelki wypadek (Just-In-Case). Widoczny jest także wzrost zapotrzebowania na e-handel. Wysoka dynamika tej branży spowodowała, że popyt na magazyny wzrósł – tłumaczy szef aktywów w Europie środkowo-wschodniej w Logicor Michał Ptaszyński.

Czytaj więcej w: Brakuje statków i kontenerów z Chin. Ładunki pojadą koleją i ciężarówkami

Mimo to wskaźnik pustostanów powiększył się o 1,5 pp. do 8,5 proc., a w budowie jest 1,54 mln mkw., mniej niż w poprzednich latach. Prognozy dla branży pozostają jednak dobre. – Przewidujemy, że popyt na rynku magazynowym będą nadal generować przede wszystkim firmy z branży logistycznej, kurierskiej i handlowej w silnym powiazaniu z rozwojem sektora e-commerce. Do normalnej aktywności wracają powoli firmy z sektora produkcyjnego i motoryzacyjnego – zauważa dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Cushman & Wakefield Polska Joanna Sinkiewicz.

Czytaj więcej w: Kto odpowie za szkody autonomicznych aut?

Kluczowy dla branży nieruchomości jest popyt na magazyny ze strony e-handlu. – W prowadzonych inwestycjach zdecydowanie zwiększył się wielkość powierzchni przeznaczonej dla e-commerce z wynikiem 20 procentowym w skali wszystkich naszych realizowanych projektów w III kwartale. Znacząco wzrósł również udział firm produkcyjnych, ale też i dystrybucyjnych, które były uzależnione od importu i w czasie pierwszej fazy doznały zachwiań w dostawach produktów lub półproduktów – wymienia dyrektor zrządzający Panattoni Robert Dobrzycki.

Czytaj więcej w: Producenci automatyzują magazyny

Według raportu „Europa 2020: Region e-commerce”, już teraz oczekuje się, że wartość handlu elektronicznego w Europie na koniec 2020 roku wyniesie 717 miliardów euro. To oznacza wzrost o 12,7 procent w porównaniu z sytuacją w zeszłym roku, zaś wg Ecommerce Europe pełny wpływ koronawirusa będzie widoczny w przyszłym roku.

W całej Europie sektor nieruchomości logistycznych pozostał w dość dobrej kondycji również w trzecim kwartale 2020 roku. W warunkach ograniczonej podaży oraz silnego popytu ze strony najemców i inwestorów osiąga on najlepsze wyniki spośród głównych sektorów nieruchomości. Stawki czynszów w Europie wzrosły w trzecim kwartale o 0,6 proc. i o 2,1 proc. w całym roku, wylicza Cushman & Wakefield.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przybywa chętnych na kody kreskowe

Handel w Internecie spopularyzował kody EAN. Od marca tego roku zauważamy znaczący wzrost liczby ...

Kolej domaga się tarczy

Klaster Luxtorpeda proponuje ułatwienia i ulgi dla spółek kolejowych w Tarczy Antykryzysowej 2.0. Pandemia ...

Nowy prezes BCT

ICTSI, właściciel BCT – Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego – nominował Wojciecha Szymulewicza na nowego prezesa zarządu BCT. ...

Osiem krajów za zawieszeniem prac nad Pakietem Mobilności

Ministrowie ds. transportu postulują zawieszenie prac nad Pakietem Mobilności na czas pandemii. Z inicjatywy ...

Wodór dla transportu

Od końca 2021 roku Lotos będzie sprzedawał wodór do napełniania samochodowych zbiorników. Pierwsze dwie ...

Polacy polubili aplikacje do wynajmu pojazdów

Współdzielenie różnych środków transportu to globalny trend, który opanowuje miasta, również w Polsce. Coraz ...