Rada Nadzorcza zgodnie z przysługującym jej uprawnieniem nie podała powodu swojej decyzji.  Zgodnie z obowiązującymi regulacjami Rada Nadzorcza bez zbędnej zwłoki rozpocznie postępowanie w celu uzupełnienia składu zarządu.

W komunikacie Portu autorzy przyznali, że „Pełniąc funkcję Prezesa Zarządu Pan Łukasz Greinke skutecznie dążył do rozwoju i profesjonalizacji usług Spółki oraz umacniania pozycji portu na arenie międzynarodowej. Dzięki sprawnemu zarządzaniu, Port Gdańsk jest dziś najszybciej rozwijającym się portem europejskim ostatniej dekady, a także liderem bałtyckiego rankingu kontenerowego. W ciągu ostatnich 7 lat wartość inwestycji zrealizowanych przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, kontrahentów, Urząd Morski i PKP PLK, przekroczyła 4,8 mld zł. Planowane i w trakcie realizacji są kolejne przedsięwzięcia opiewające na ponad 4,2 mld zł.” 

Czytaj więcej

Polska przeciwna normie Euro VII

Odwołaniem zaskoczona jest także branża. – Sporo rzeczy udało mu się zrobić. Port podołał przeładunkom węgla oraz zboża. Także współpraca ze środowiskiem spedytorów układała się dobrze – ocenia przewodniczący Polskiej Izby Spedycji i Logistyki Marek Tarczyński. 

Łukasz Greinke pełnił funkcję prezesa zarządu ZMPG S.A. od 2016 roku. Jest absolwentem wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przed rozpoczęciem pracy na rzecz Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, był członkiem rad nadzorczych spółek związanych z gospodarką morską w szczególności sektora TSL i operatorów portowych.