Belgia skarży Pakiet Mobilności

Rząd Belgii wniósł skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE ws. zapisów pakietu mobilności ograniczających ilość operacji kabotażowych.

Belgom nie odpowiada 4-dniowy okres oczekiwania pomiędzy każdą operacją kabotażu. – [Pakiet Mobilności] Jest szkodliwy dla belgijskiego sektora transportu drogowego, który specjalizuje się w transporcie międzynarodowym na krótkie odległości. (…) Ten nowy, bardziej restrykcyjny system europejski osłabia belgijski sektor transportu drogowego – uważa wicepremier Belgii i minister ds. mobilności Georges Gilkinet. W zapisach Pakietu Mobilności dojrzał środki protekcjonistyczne.

Czytaj więcej w: Pakiet Mobilności do poprawki?

Belgia wzywa „do ponownej oceny restrykcyjnych zapisów oraz wiarygodnych i realnych alternatyw”. Prezes TLP Maciej Wroński uważa, że wchodzące w życie w lutym 2022 r. zmienione przepisy rozporządzenia WE/1072/2009 dotyczące kabotażu, to nie tylko instrument protekcjonistycznej polityki dużych unijnych graczy, rozbijający jednolity rynek. – Niestety jest to także jeden z czynników, które zwiększą liczbę pustych przebiegów, co negatywnie odbije się na efektywności europejskiego systemu transportowego oraz zwiększy emisję gazów cieplarnianych. Szkoda, że Komisja Europejska nie odważyła się ze względów politycznych na zlecenie oceny skutków klimatycznych tzw. cooling off period, który ma obowiązywać za 11 miesięcy w kabotażu – ocenia Wroński.

Czytaj więcej w: UOKiK ukarał przewoźników za opóźnienia płatności

Skargi do TSUE na zapisy Pakietu Mobilności złożyły także Polska, Litwa, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Malta i Cypr.

Komisja Europejska opublikowała 19 lutego raport pokazujący skutki obowiązkowych powrotów ciężarówek do bazy oraz ograniczenia w kabotażu. Oba ograniczenia to w sumie dodatkowe 3,3 mln ton CO2, 704 tony tlenków węgla oraz 251 ton pyłów rocznie wyemitowanych przez transport samochodowy. – Nasze argumenty wyraźnie wskazywały na szkodliwe dla środowiska i ekonomii i bezpieczeństwa na drogach skutki regulacji i bezsensownej eksploatacji infrastruktury – przypomina prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek.

Czytaj więcej w: Promy wykupione w weekendy

Raport będzie przyczynkiem do wznowienia rozmów zainteresowanych stron. KE ostrzega, że ich wynik nie musi być jednoznaczny. Margareta Przybyła, stały przedstawiciel ZMPD przy UE, nie dziwi się ostrożnej reakcji Komisji. – W teorii istnieje możliwość zaproponowania zmian legislacyjnych, ale propozycje KE będą musiały jeszcze przyjąć Parlament i Rada. Biorąc pod uwagę, jak wyglądały prace nad Pakietem Mobilności, można przypuszczać, że kolejny proces legislacyjny byłby długi, a większość w PE i Radzie, by wykreślić te zapisy lub je zmienić, jest niepewna – tłumaczy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Volocopter z Schenkerem chcą szybciej wdrożyć towarowe drony

Volocopter, niemiecka firma lotnicza, zawarła partnerską umowę z logistycznym gigantem DB Schenker, aby przyspieszyć ...

Rząd udrażnia przejścia graniczne

GDDKiA zdjęła ograniczenia tonażowe na DK16, by odciążyć wjazd do Polski dla ciężarówek. Na wniosek ...

W samolotach przesyłki ekspresowe zajmują miejsca pocztowych

Logistyczne koncerny notują rekordy w towarowych lotach czarterowych. IATA oraz Universal Postal Union ostrzegają, ...

Bankruci jutro zablokują miasta

Przedsiębiorcy autokarowi zapowiedzieli blokowanie od 15 do 17 miast wojewódzkich. Domagają się rządowej pomocy. ...

Przewoźnicy nie inwestują

Przewoźnicy nie kupują naczep, spadki przekraczają jedną trzecią ubiegłorocznego popytu. Zapaść w branży transportu ...