Grupa wyłudzała usługi transportowe i oszukała w całej Polsce 600 firm na niemal 3 mln zł.
Policjanci gorzowskiej komendy miejskiej zwalczający przestępczość gospodarczą, funkcjonariusze lubuskiej komendy i nadzorująca postepowanie prokuratura rejonowa zatrzymali 10 osób, z których 7 odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej za oszukanie prawie 600 firm w całej Polsce.
Czytaj więcej w: UOKiK ukarał przewoźników za opóźnienia płatności
Śledczy ustalili, że straty wyrządzone przez podejrzanych sięgają 3 milionów złotych. W trakcie wyjaśniania tej sprawy śledczy zabezpieczyli tony dokumentów, które były niezbędne do wyjaśnienia wszystkich okoliczności.

Udało się nie tylko rozbić zorganizowaną grupę przestępczą, ale także zabezpieczyć u podejrzanych pieniądze, nieruchomości i pojazdy na łączną kwotę 1,6 miliona złotych.
Czytaj więcej w: Wyłudzenia ładunków – przestępstwo doskonałe
W 2017 roku do gorzowskich policjantów zgłosił się przewoźnik pokrzywdzony przez firmę, która zleciła mu transport poprzez platformę transportową. Po wykonaniu usługi zgodnie z instrukcją próbował wysłać dokumenty. Kiedy okazało się, że wskazana strona internetowa nie działa, przewoźnik wysłał pocztą potwierdzenie wykonania zlecenia. Firma zlecająca nie tylko nie płaciła za usługę, ale również twierdziła, że wykonujący nie spełnił warunków i naliczała mu kary, które wynosiły nawet 50 tysięcy euro.
Czytaj więcej w: Pakiet Mobilności to otwarcie raju dla złodziei
Ten sam mechanizm wykorzystywała w pozostałych przypadkach. Policjanci dotarli do pokrzywdzonych z całej Polski, których łącznie jest prawie 600. Śledczy ustalili, że w przestępczym procederze bierze udział co najmniej kilka firm założonych w różnych miastach Polski, część z nich na „słupy”. Wielokrotnie w policyjnych ustaleniach występowała osoba 47-latka, gorzowianina, który według śledczych kierował zorganizowaną grupą przestępczą. Liderowi grupy grozi 10 lat więzienia, pozostałym osobom biorącym udział w oszustwach – 8 lat. Liczący ponad 1400 stron akt oskarżenia jest już gotowy i trafi do sądu.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.