Projekt Jewel (klejnot) Changi kosztował niemal 2 mld dolarów. Jego największą atrakcją jest 40-metrowy wodospad, do którego przez dach co minutę wpływa prawie 40 tysięcy litrów wody. To największa na świecie konstrukcja tego typu, którą umieszczono we wnętrzu budynku.

CZYTAJ TAKŻE: „Turcja. Ruszyło nowe lotnisko w Stambule”.

Wkoło wodospadu, w Leśnej Dolinie, rośnie prawdziwa dżungla – ponad 120 gatunków roślin, w tym pięć procent gatunków charakterystycznych dla singapurskiego klimatu i krajobrazu. Rosną tam paprocie, orchidee i dwa drzewa oliwne, które architekt zamówił z Hiszpanii. Poza tym na powierzchni ponad 135 tys. metrów kwadratowych i dziesięciu kondygnacji podróżujący będą mieli do dyspozycji ponad 280 sklepów i restauracji. Na jednym z pięter powstanie m.in. największy w południowo-wschodniej Azji sklep Nike i ogromna hala poświęcona bohaterom serii o Pokemonach.

Budowa Jewel Changi Airport rozpoczęła się w 2014 roku. Oficjalne otwarcie odbędzie się 17 kwietnia. Według wstępnych wyliczeń port lotniczy w Singapurze odwiedzi rocznie od 40 do 50 milionów podróżnych. Terminal zaprojektował kanadyjsko-izraelski architekt Moshe Safdie. Lotnisko Changi w Singapurze kolejny raz zostało uznane za najlepszy port lotniczy na świecie w prestiżowym rankingu portalu Skytrax. Singapur zdobywa ten tytuł od siedmiu lat.