Nowe lokomotywy Lotosu

Lotos Kolej zakupił 6 elektrycznych lokomotyw Dragon 2 produkcji Newag.

Publikacja: 15.12.2019 21:52

Nowe lokomotywy Lotosu

Foto: sdr

Wartość umowy leasingu to 88 mln zł, na co składa się cena sprzedaży oraz szacunkowe wynagrodzenie za wykonane usługi serwisowe rozliczane proporcjonalnie do ich świadczenia.

Lotos Kolej unowocześniania park lokomotyw. – Wymieniamy nasze najstarsze pojazdy na nowoczesny tabor. Dragon 2 jest lokomotywą o parametrach umożliwiających nam obsługę ciężkich pociągów. Charakteryzuje się dobrym współczynnikiem niezawodności i jest łatwa w obsłudze oraz eksploatacji – tłumaczy prezes Lotos Kolej Anatol Kupryciuk.

W 2019 roku spółka pozyskała łącznie 12 nowoczesnych lokomotyw polskiej produkcji, z czego siedem zaczyna pracę jeszcze w tym roku, a kolejne w najbliższych miesiącach. – Nie zwalniamy tempa, to dopiero początek unowocześniania parku lokomotyw i dalszych inwestycji w rozwój spółki. Dzisiejsza umowa przewiduje, że docelowym właścicielem Dragonów 2 będzie nasza spółka – wyjaśnia wiceprezes Lotos Kolej Jaromir Falandysz.

Czytaj więcej w: http://PKP Cargo z nową linią kredytową

Finansujący spodziewa się lepszych wyników przewoźnika dzięki nowemu taborowi. – Pozyskanie sześciu nowoczesnych, elektrycznych lokomotyw wpłynie na obniżenie kosztów operacyjnych – uważa członek zarządu Millennium Leasing Agnieszka Kozakiewicz.

Newag E6ACTab Dragon 2 to pierwsza w Europie sześcioosiowa lokomotywa elektryczna, w pełni zgodna z Technicznymi Specyfikacjami Interoperacyjności (TSI 2014) oraz wyposażona w ETCS poziom 3.

Lotos Kolej to drugi największy przewoźnik kolejowy w Polsce pod względem pracy przewozowej i lider na rynku pod względem przewozów towarów niebezpiecznych. Mająca siedzibę w Gdańsku spółka eksploatuje 130 lokomotyw i ponad 4 000 wagonów. Świadczy usługi dla spółek Grupy Kapitałowej Lotos i dla klientów zewnętrznych. Od 2015 roku z oferty przewozowej Lotos Kolej mogą skorzystać również klienci, których siedziby znajdują się na terenie Niemiec. Spółka stara się o pozyskanie licencji na przewozy w Czechach.

Newag podpisał w tym roku umowy na sprzedaż elektrycznych lokomotyw wartości ponad miliarda złotych.

Przewozy
Na drodze do zrównoważonego łańcucha dostaw
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Przewozy
Adriatyckie portowe tygrysy
Przewozy
Boom eksportowy polskiej żywności: czy trend będzie trwały?
Przewozy
Ceny spadają szybciej niż przewozy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Przewozy
Prognozy dla rynku TSL na 2023 rok. Spowolnienie we wszystkich sektorach