W raporcie Krajowego Rejestru Długów i Związku Przedsiębiorstw Finansowych „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” za III kwartał 2019 r., wyraźnie gorsze nastroje panują w przemyśle, a o swoich problemach coraz głośniej mówią firmy średnie i te z regionu centralnego (woj. mazowieckie i łódzkie).
Najgorzej w przemyśle
Ostatnie miesiące wskazują na spowolnienie w przemyśle, co z jednej strony spowodowane jest problemami zewnętrznymi (głównie słabą kondycją niemieckiego przemysłu), a z drugiej – wewnętrznymi, czyli coraz niższą rzetelnością płatniczą kontrahentów.
Jest to odzwierciedlone także w ostatnim badaniu Krajowego Rejestru Długów i Związku Przedsiębiorstw Finansowych. 95 proc. firm przemysłowych prognozuje, że w niedalekiej przyszłości problemy przeterminowanych należności wystąpią w większej skali niż dotychczas.
Budownictwo, handel, branża usługowa oraz finanse i ubezpieczenia w niewielkim stopniu, ale jednak dostrzegają minimalną poprawę swojej sytuacji finansowej. Natomiast przemysł, jako jedyny, nie widzi żadnej poprawy, a wręcz przeciwnie: 57,9 proc. firm z tego sektora uważa, że ich sytuacja finansowa nie zmieniła się, a 42,1 proc. twierdzi, że się pogorszyła. Dla porównania, w branży usługowej 24 proc. firm deklaruje poprawę swojej sytuacji finansowej, 58 proc. wskazuje na stagnację, a tylko 18 proc. na pogorszenie.
Czytaj także: http://Koniec eldorado polskich transportowców