W Świecku, Jędrzychowicach, Gorzyczkach kolejki samochodów sięgają 30 km. Na najbardziej obciążonych przejściach czas przejazdu sięgnął 15 godzin. Każdy przejeżdżający ma mierzoną temperaturę, musi także wypełnić kartę lokalizacyjną. Straż Graniczna apeluje, aby osoby zamierzające przekroczyć granice miały już wypełnione formularze, co przyspieszy kontrole.

Kolejki są po obu stronach wewnętrznej granicy. Po czeskiej stronie zamknięte są autostradowe toalety. Samochody zmierzające do Polski zablokowały m.in. miasto Nachod i drogę nr 33. Polscy pracownicy Skody wracający do domu z fabryki w Kvasinach spędzili w aucie ponad 5 godzin.

Czytaj więcej w: Nie zamykać pochopnie granic

Na dodatek o 1 w nocy na autostradzie D1 jadąca w kierunku Polski ciężarówka wjechała w stojące auta. Jedna osoba zginęła, dwie zostały ranne.

MSWiA informuje, że na tymczasowej granicy służby odprawiły 43 900 osób, z tego 6900 na granicy zewnętrznej i 37 000 na wewnętrznej. Łączna liczba osób skontrolowanych jest blisko dwa razy większa niż pierwszego dnia.

Czytaj więcej w: Blokady granic dla ciężarówek

W Europie pomimo kontroli granic, większość przejść jest przejezdna i czas oczekiwania nie przekracza pół godziny, wynika z strony sixfold.com.

Karty lokalizacyjne dostępne są pod adresem:

https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-dotyczacy-kontroli-sanitarnych-na-granicach/?fbclid=IwAR34wbTpXgWOVaLLV4gegYF5uievUzW-cdW80uwmw9T5NRNsPqUEs2vv06Y