Największy wzrost odnotowano w grupach towarowych: ropa i przetwory naftowe +67,5% r/r, drewno +66,4% r/r/, węgiel +18% r/r, drobnica +14,7% r/r, z uwzględnieniem wzrostu przeładunku kontenerów o +15,11% r/r. Pozytywnym trendem jest wzrost eksportu skonteneryzowanych ładunków w Porcie Gdynia, który wyniósł 23,56%.

Czytaj więcej w: Loconi startuje z połączeniem do Kopru

W pierwszym półroczu 2021 do Portu Gdynia zawinęło 2063 jednostek, co oznacza wzrost o 12,3% w stosunku do porównywanego okresu z 2020 roku. – Zamknęliśmy półrocze wzrostami w niemalże wszystkich grupach towarów, co świadczy o dużej efektywności terminali operujących w naszym porcie. To potwierdzenie słuszności trwających procesów inwestycyjnych oraz dobry sygnał dla gospodarki podnoszącej się z pandemii podkreśla prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia Jacek Sadaj. Objął to stanowisko 29 czerwca, po niespodziewanie odwołanym w maju Adamie Mellerze.

Czytaj więcej w: Kaliningrad bliżej Chin

Port wybrał Polską Żeglugę Bałtycką jako operatora dla Nowego Publicznego Terminala Promowego. Port modernizuje infrastrukturę dostępową i na zapleczu lądowym. W Porcie Gdynia wszystkie inwestycje kontynuowane są zgodnie z harmonogramem. Do największych należą „Pogłębianie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia” oraz „Przebudowa nabrzeży w Porcie Gdynia”, budowa Publicznego Terminalu Promowego oraz przebudowa infrastruktury kolejowej. Całkowita wartość inwestycji infrastrukturalnych w obrębie Portu Gdynia to ponad 4 miliardy złotych.