Popyt na magazyny zmalał o jedną czwartą

Firmy logistyczne inwestują w platformy do obsługi handlu internetowego i centra przeładunkowe.

Publikacja: 06.06.2023 19:34

Popyt na magazyny zmalał o jedną czwartą

FM Logistic

Foto: FM Logistic

Największą inwestycję w pierwszym kwartale roku oddano do użytku w województwie kujawsko-pomorskim i był to obiekt Panattoni BTS Zalando Bydgoszcz, o powierzchni ponad 146 tys. mkw. Sklep Answear.com prowadzący sprzedaż w kanale e-commerce i oferujący modę zintegrował operacje logistyczne we wspólnym magazynie centralnym w Kokotowie, o powierzchni 39 000 m kw. 

Ćwierć miliona w rok

Kanał sprzedaży internetowej przyspieszył także rozbudowę magazynów FM Logistic CE. Grupa posiada w tym regionie Europy 16 platform logistycznych i 30 magazynów przeładunkowych o łącznej powierzchni 1 mln m kw. i zatrudnia ponad 5 000 pracowników. W ostatnich 12 miesiącach powierzchnia magazynowa zarządzana przez FM Logistic zwiększyła się o 250 tys. mkw. Wzrost biznesu zapewniły przede wszystkim operacje dla e-commerce świadczone dla nowych i obecnych klientów operatora oraz rozwój sieci drobnicowej. – Przełom 2022/23 upłynął w FM Logistic zdecydowanie pod znakiem startupów i otwarć nowych magazynów. To wynik zarówno rozszerzenia usług dla naszych obecnych klientów, jak i pozyskanie nowych biznesów. Duży udział ma tutaj rozwój e-commerce, gdyż liczba zamówień obsługiwanych przez nas w tym kanale zwiększyła się rok do roku o około 40%. Nawiązaliśmy również nową współpracę z dwoma czołowymi firmami z branży farmaceutycznej – opisuje Tomasz Oczkowski, Central Europe Commercial Director, FM Logistic. 

Czytaj więcej

Ustawa o delegowaniu kierowców w Sejmie

FM Logistic otworzyła w Europie Centralnej 5 nowych magazynów przeładunkowych: w Szczecinie, Białymstoku, Krakowie, Wrocławiu i czeskim Ołomuńcu, a także zainteresowała w modernizację floty, kupując 100 nowoczesnych naczep. 

W ostatnich 12 miesiącach zainaugurowano również działalność operacyjną w nowych obiektach w Głogowie i Niepołomicach dla producentów karmy dla zwierząt. W Polsce ID Logistics obsługuje klientów w 17 centrach logistycznych o łącznej powierzchni magazynowej ponad 720 tys. mkw. (o ponad 50 tys. m kw. więcej niż na początku roku), posiada też 3 oddziały transportowe. Sieć poza-spożywczych sklepów Action otworzyła trzecie centrum dystrybucyjne (w Zakroczymiu). 

W ostatnich 12 miesiącach Rohlig Suus, DB Schenker i Raben poszerzyły sieć magazynów przeładunkowych. 

Więcej pustostanów

Pomimo znaczących inwestycji firm logistycznych, popyt na magazyny zmalał w pierwszym kwartale rok do roku o 23 proc., do poziomu 1,2 mln m kw., wylicza CBRE. – Mniejsze zapotrzebowanie na magazyny to efekt zawirowań gospodarczych, z którymi mamy do czynienia od dłuższego czasu, a także mniejszego zainteresowania ze strony branży e-commerce – tłumaczy szefowa działu powierzchni magazynowych i przemysłowych CBRE w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Joanna Sinkiewicz. 

Czytaj więcej

Rozstrzyga się los kolei regionalnych

Wskazuje, że liczba budów spekulacyjnych spadła z ponad połowy wszystkich do ok. 40 proc., a nowe projekty są mniejsze pod względem powierzchni. – Trudniej też pozyskać finansowanie na inwestycję, wymogi są wyższe, w związku z czym wystartowanie z nowym projektem stało się trudniejsze. Inwestorzy przed startem nowej realizacji biorą pod uwagę zdecydowanie więcej czynników niż jeszcze kilka lat temu i decydują się tylko na perspektywiczne projekty. Mimo to Polska pozostaje jednym z najszybciej rozwijających się krajów w Europie pod względem powierzchni przemysłowo-magazynowej. W najbliższych miesiącach ten sektor nadal będzie rósł, ale wolniej, w sposób dostosowany do obecnej sytuacji rynkowej – prognozuje Sienkiewicz. 

Zasoby nowoczesnej powierzchni przemysłowo-magazynowej wzrosły w I kwartale 2023 r. o 19 proc. i osiągnęły poziom 29,7 mln m kw. Do użytku oddano 1,9 mln m kw. Powierzchnia w budowie spadła o ponad połowę w stosunku do początku zeszłego roku i wynosi 2,1 mln mkw. Poziom pustostanów nieco wzrósł – 6,1 proc., czyli o 2,2 pp. więcej w porównaniu do początku zeszłego roku.

Największą inwestycję w pierwszym kwartale roku oddano do użytku w województwie kujawsko-pomorskim i był to obiekt Panattoni BTS Zalando Bydgoszcz, o powierzchni ponad 146 tys. mkw. Sklep Answear.com prowadzący sprzedaż w kanale e-commerce i oferujący modę zintegrował operacje logistyczne we wspólnym magazynie centralnym w Kokotowie, o powierzchni 39 000 m kw. 

Ćwierć miliona w rok

Pozostało 91% artykułu
Rynek
Nawet spowolnienie nie zdetronizowało Polski
Rynek
REITy napędzą rynek magazynowy
Rynek
Nadchodzi ożywienie na rynku magazynowym
Rynek
Tańszy pieniądz rozrusza rynek magazynowy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Rynek
Logistycy pierwsi do inwestycji