Popyt na magazyny zmalał o jedną czwartą

Firmy logistyczne inwestują w platformy do obsługi handlu internetowego i centra przeładunkowe.

Publikacja: 06.06.2023 19:34

Popyt na magazyny zmalał o jedną czwartą

FM Logistic

Foto: FM Logistic

Największą inwestycję w pierwszym kwartale roku oddano do użytku w województwie kujawsko-pomorskim i był to obiekt Panattoni BTS Zalando Bydgoszcz, o powierzchni ponad 146 tys. mkw. Sklep Answear.com prowadzący sprzedaż w kanale e-commerce i oferujący modę zintegrował operacje logistyczne we wspólnym magazynie centralnym w Kokotowie, o powierzchni 39 000 m kw. 

Ćwierć miliona w rok

Kanał sprzedaży internetowej przyspieszył także rozbudowę magazynów FM Logistic CE. Grupa posiada w tym regionie Europy 16 platform logistycznych i 30 magazynów przeładunkowych o łącznej powierzchni 1 mln m kw. i zatrudnia ponad 5 000 pracowników. W ostatnich 12 miesiącach powierzchnia magazynowa zarządzana przez FM Logistic zwiększyła się o 250 tys. mkw. Wzrost biznesu zapewniły przede wszystkim operacje dla e-commerce świadczone dla nowych i obecnych klientów operatora oraz rozwój sieci drobnicowej. – Przełom 2022/23 upłynął w FM Logistic zdecydowanie pod znakiem startupów i otwarć nowych magazynów. To wynik zarówno rozszerzenia usług dla naszych obecnych klientów, jak i pozyskanie nowych biznesów. Duży udział ma tutaj rozwój e-commerce, gdyż liczba zamówień obsługiwanych przez nas w tym kanale zwiększyła się rok do roku o około 40%. Nawiązaliśmy również nową współpracę z dwoma czołowymi firmami z branży farmaceutycznej – opisuje Tomasz Oczkowski, Central Europe Commercial Director, FM Logistic. 

Czytaj więcej

Ustawa o delegowaniu kierowców w Sejmie

FM Logistic otworzyła w Europie Centralnej 5 nowych magazynów przeładunkowych: w Szczecinie, Białymstoku, Krakowie, Wrocławiu i czeskim Ołomuńcu, a także zainteresowała w modernizację floty, kupując 100 nowoczesnych naczep. 

W ostatnich 12 miesiącach zainaugurowano również działalność operacyjną w nowych obiektach w Głogowie i Niepołomicach dla producentów karmy dla zwierząt. W Polsce ID Logistics obsługuje klientów w 17 centrach logistycznych o łącznej powierzchni magazynowej ponad 720 tys. mkw. (o ponad 50 tys. m kw. więcej niż na początku roku), posiada też 3 oddziały transportowe. Sieć poza-spożywczych sklepów Action otworzyła trzecie centrum dystrybucyjne (w Zakroczymiu). 

W ostatnich 12 miesiącach Rohlig Suus, DB Schenker i Raben poszerzyły sieć magazynów przeładunkowych. 

Więcej pustostanów

Pomimo znaczących inwestycji firm logistycznych, popyt na magazyny zmalał w pierwszym kwartale rok do roku o 23 proc., do poziomu 1,2 mln m kw., wylicza CBRE. – Mniejsze zapotrzebowanie na magazyny to efekt zawirowań gospodarczych, z którymi mamy do czynienia od dłuższego czasu, a także mniejszego zainteresowania ze strony branży e-commerce – tłumaczy szefowa działu powierzchni magazynowych i przemysłowych CBRE w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Joanna Sinkiewicz. 

Czytaj więcej

Rozstrzyga się los kolei regionalnych

Wskazuje, że liczba budów spekulacyjnych spadła z ponad połowy wszystkich do ok. 40 proc., a nowe projekty są mniejsze pod względem powierzchni. – Trudniej też pozyskać finansowanie na inwestycję, wymogi są wyższe, w związku z czym wystartowanie z nowym projektem stało się trudniejsze. Inwestorzy przed startem nowej realizacji biorą pod uwagę zdecydowanie więcej czynników niż jeszcze kilka lat temu i decydują się tylko na perspektywiczne projekty. Mimo to Polska pozostaje jednym z najszybciej rozwijających się krajów w Europie pod względem powierzchni przemysłowo-magazynowej. W najbliższych miesiącach ten sektor nadal będzie rósł, ale wolniej, w sposób dostosowany do obecnej sytuacji rynkowej – prognozuje Sienkiewicz. 

Zasoby nowoczesnej powierzchni przemysłowo-magazynowej wzrosły w I kwartale 2023 r. o 19 proc. i osiągnęły poziom 29,7 mln m kw. Do użytku oddano 1,9 mln m kw. Powierzchnia w budowie spadła o ponad połowę w stosunku do początku zeszłego roku i wynosi 2,1 mln mkw. Poziom pustostanów nieco wzrósł – 6,1 proc., czyli o 2,2 pp. więcej w porównaniu do początku zeszłego roku.

Największą inwestycję w pierwszym kwartale roku oddano do użytku w województwie kujawsko-pomorskim i był to obiekt Panattoni BTS Zalando Bydgoszcz, o powierzchni ponad 146 tys. mkw. Sklep Answear.com prowadzący sprzedaż w kanale e-commerce i oferujący modę zintegrował operacje logistyczne we wspólnym magazynie centralnym w Kokotowie, o powierzchni 39 000 m kw. 

Ćwierć miliona w rok

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Rynek
Rośnie popyt na magazyny, rok zapowiada się lepiej niż poprzedni
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Rynek
Magazyny pozostaną „zielone”, bo to się opłaca
Rynek
Od małych magazynów do podziemnych rur
Rynek
Oczekiwane ożywienie na rynku magazynowym
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Rynek
Nawet spowolnienie nie zdetronizowało Polski
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście