Największym wyzwaniem w ciągu ostatnich 2 lat była rozbieżność w oczekiwaniach cenowych między sprzedającymi a kupującymi. – Niektórzy chcieli sprzedawać po cenach sprzed pandemii, podczas gdy inni, w związku z obecną sytuację rynkową, szukali rabatów. Ta rozbieżność często opóźniała finalizację wielu transakcji. Mimo impasu, transakcje musiały jednak być realizowane – przyznaje Research and Data Manager w Avison Young Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska.
Magazyny najtrudniej sprzedać
Rozbieżność między oczekiwaniami cenowymi sprzedających i kupujących jest szczególnie widoczna w sektorze magazynowym. Chociaż transakcje są realizowane, ich skala jest ograniczona. – Wydaje się, że inwestorzy potrzebują więcej czasu, aby dostosować swoje oczekiwania cenowe. Zauważalny jest także brak dużych graczy zdolnych do realizacji większych transakcji przekraczających 100 mln euro – zauważa Senior Director, Investment w Avison Young Bartłomiej Krzyżak.
Czytaj więcej
Stagnacja w przemyśle ciągnie za sobą transport. PKP Cargo z dużą stratą w pierwszym kwartale tnie koszty osobowe.
Przypuszcza, że obie strony transakcji dojrzały do większych kompromisów cenowych. – Chociaż czas odegrał swoją rolę, polski rynek jeszcze nie jest świadkiem znaczących obniżek, jakie mają już miejsce w innych krajach europejskich. To potwierdza silną i stabilną pozycję Polski na międzynarodowej arenie nieruchomości – zaznacza Krzyżak.
W pierwszym kwartale w sektorze magazynowym zawarto 6 transakcji o łącznej wartości 138 mln euro. Tym samym rynek magazynowy miał największy udział (38%) w całości transakcji zawartych w Polsce w analizowanym okresie. Największą odnotowaną transakcją, nie tylko w sektorze magazynowym, ale na całym rynku inwestycyjnym, było nabycie portfela dwóch warszawskich West Parks przez Hillwood od DWS. Transakcja ta odpowiadała za 40% wartości inwestycji w sektorze.