Koniec z najdłuższymi schodami Europy

Południowa jezdnia A18 będzie wyremontowana do 2023 roku.

GDDKiA podpisała z firmą Budimex umowę na przebudowę i dostosowanie ponad 16 kilometrów drogi krajowej nr 18 do parametrów autostrady. Chodzi o odcinek zaczynający się blisko cztery kilometry przed węzłem Iłowa, a kończący się na granicy woj. lubuskiego i dolnośląskiego. Kontrakt ma wartość ponad 175,1 mln zł.

 Południowa jezdnia drogi krajowej nr 18 bywa złośliwie nazywana „najdłuższymi schodami Europy”. Rzeczywiście jej stan był przez wiele lat zawstydzający. Na szczęście ten czas przechodzi do historii – zapewnił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Czytaj więcej w: W 2020 roku korki na ulicach zniknęły tylko na chwilę

To już trzecia (z czterech) umowa na dostosowanie DK18 do standardów autostrady. Wykonawca wymieni zdegradowaną nawierzchnię i dostosuje nośność drogi do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś przy uwzględnieniu prognozowanego natężenia ruchu właściwego dla autostrady. W zakres inwestycji wchodzi również budowa dróg dojazdowych, przebudowa węzła Iłowa oraz budowa urządzeń infrastruktury technicznej i związanej z ochroną środowiska (np. przejścia dla zwierząt). Zadanie będzie realizowane w formule „buduj”.

Czas przewidziany na realizację robót wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie wynosi 25 miesięcy od momentu podpisania umowy. Do czasu przewidzianego na roboty nie wlicza się okresów zimowych, trwających od 16 grudnia do 15 marca, liczonych jako trzy miesiące. Zakończenie robót planowane jest w 2023 roku.

Czytaj więcej w: Autostrada A4 na Dolnym Śląsku do poszerzenia

Dostosowanie drogi krajowej nr 18 do standardów autostrady na odcinku Olszyna – Golnice o długości ponad 70 km to inwestycja podzielona na cztery odcinki realizacyjne.

  • od granicy państwa do km 11,86 (ponad dwa kilometry za węzłem Żary Zachód w stronę Wrocławia) – w realizacji, a zakończenie robót planowane jest w II połowie 2023 r.
  • od km 11,86 (ponad dwa kilometry za węzłem Żary Zachód w stronę Wrocławia) do km 33,76 (blisko cztery kilometry przed węzłem Iłowa) – w realizacji, a zakończenie robót planowane jest w II połowie 2022 r.
  • od km 33,76 (blisko cztery kilometry przed węzłem Iłowa) – granica woj. lubuskiego i dolnośląskiego – podpisana umowa
  • granica woj. lubuskiego i dolnośląskiego – węzeł Golnice – wybrano najkorzystniejszą ofertę, planowane podpisanie umowy w I kw. 2021 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Więcej aut użytkowych w wynajmie

Fraikin Polska inwestuje w nowe samochody. Branża wynajmu pojazdów użytkowych liczy na szybki wzrost ...

Rosną kolejki tirów na granicy białoruskiej

Kolejki na granicach kosztują polskich przewoźników setki mln euro strat. Straż Graniczna informuje, że ...

Chcesz wyjechać z UK? Stój w kolejce!

Odprawy celne w Wielkiej Brytanii stały się koszmarem. Stawki poszybowały w górę. Kierowcy ciężarówek ...

Cyfrowe spedycje zgarniają miliony od inwestorów

Spółki FreightTech coraz skuteczniej pozyskują finansowanie. W cyfrowe platformy wchodzą także koncerny spedycyjne. FreightTech ...

Wkrótce kurierzy dostarczą ponad miliard paczek rocznie

Polska jest najszybciej rosnącym w Europie rynkiem w urządzeniach dostaw poza domem: punktów odbiorów ...

Hiszpania dopuściła za kierownice ciężarówek 18-latki

Hiszpania ujednoliciła regulacje zgodnie w europejską dyrektywą. W Hiszpanii co trzeci młody człowiek jest ...