Europejskie służby szybciej wymienią informacje o kierowcach

Kierowcy będą mogli szkolić się zdalnie na kartę kwalifikacji kierowcy.

Ministerstwo Infrastruktury w projekcie ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym zaproponowało zmiany w uzyskiwaniu wstępnej kwalifikacji i okresowego szkolenia kierowców. Chodzi o umożliwienie prowadzenia szkoleń dla kierowców zawodowych w formie e-learningu.

Czytaj więcej w: KE przedłuży ważność niektórych dokumentów

Nowelizacja ustawy zakłada m.in. ustanowienie nowego dokumentu, w postaci karty kwalifikacji kierowcy, jako dokumentu potwierdzającego uprawnienia kierowcy do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Dokument będzie wydawał starosta.

Nowe przepisy umożliwią wymianę informacji pomiędzy europejskimi organami, prowadzącymi szkolenia oraz wydającymi uprawnienia, o wydanych i cofniętych świadectwach kwalifikacji kierowcy (dokumenty potwierdzające ukończenie specjalistycznego szkolenia dla kierowców pojazdów ciężarowych lub autobusów).

Czytaj więcej w: Pakiet Mobilności wystraszył połowę przewoźników

Uproszczone i bardziej przejrzyste będą także zasady przeprowadzania testu kwalifikacyjnego, po zmianach testy będą się odbywały w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego.

Ułatwieniem w wykonywaniu przewozu drogowego będzie zwolnienie niektórych kierowców z konieczności wykonywania nadmiarowych badań lekarskich i psychologicznych.

Projekt ustawy znajduje się na etapie rozpatrywania przez Stały Komitet Rady Ministrów. Po przyjęciu przez SKRM nowelizacja zostanie rozpatrzona przez Radę Ministrów. Następnie projekt będzie przedmiotem prac parlamentarnych.

Czytaj więcej w: Przewoźnicy słono zapłacą za eToll

Projekt wdraża do polskiego systemu prawnego przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/645 z 18 kwietnia 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2003/59/WE w sprawie wstępnej kwalifikacji i okresowego szkolenia kierowców niektórych pojazdów drogowych do przewozu rzeczy lub osób oraz dyrektywę 2006/126/WE w sprawie praw jazdy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

IRU tylko dla stowarzyszeń przewoźników

Członkowie IRU sprzeciwili się dopuszczenia firm logistycznych do Unii, obawiając się marginalizacji. Zgromadzenie Ogólne Członków IRU ...

Gorąca ostatnia mila e-handlu

Logistyka ostatniej mili w e-commerce wymaga natychmiastowych działań klimatycznych. Globalny rynek usług logistycznych dla ...

TRAKO 2019 WIDEO | Anna Lenarczyk, Przewozy Regionalne: Podróże bez barier

Innowacyjność wprowadzanej przez nas platformy „Podróże bez barier” polega na tym, że pasażer z ...

Słowacja zakazała wjazdu ciężkich pojazdów

Słowacja 27 marca zakazała ciężarówkom o dmc powyżej 7,5 tony wjazdu na swoje terytorium ...

Farmacja uratowała przewozy lotnicze

Po pierwszym kwartale poziom przewozów lotniczych przekroczył wyniki 2019 roku. IATA informuje, że tegoroczna ...

Jakim urządzeniem opłacić e-Toll?

Przewoźnicy mają kilka tygodni na podjęcie decyzji przy pomocy jakiego urządzenia opłacić nowe myto. ...