MAN zainwestuje 95 mln euro w Małopolsce

Fot MAN

Niemiecki producent rozbuduje fabrykę samochodów ciężarowych w Niepołomicach.

W tym roku MAN rozpocznie rozbudowę niepołomickiej fabryki. Produkcja ruszy we wrześniu 2022 roku. Zatrudnienie wzrośnie o blisko 2,5 tys. osób. Planowana średnia dzienna produkcja wyniesie 300 pojazdów klasy lekkiej i średniej po pojazdy ciężarowe klasy ciężkiej oraz 200 kabin.

Roczna produkcja zostanie potrojona w stosunku do obecnych możliwości. Nowością w Niepołomicach jest także linia produkcji kabin, składająca się ze spawalni, lakierni oraz montażu. Kabiny przyjeżdżały do tej pory z innych zakładów koncernu.

Wartość inwestycji to blisko 95 mln euro, z czego 35% stanowi dofinansowanie Polskiej Strefy Inwestycji zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny.

Czytaj więcej w: Ciężarówki drożeją i coraz trudniej je kupić

Rozbudowa fabryki jest wymuszona przez zamknięcie zakładu w Steyr. O tę inwestycję ubiegał się zakład należący do marki w Turcji. – Koncern MAN znajduje się w przełomowym momencie swojej historii, podejmując kompleksową transformację przedsiębiorstwa, które dyktują nam wyzwania przyszłości. Polska jest dla nas w tym procesie bardzo ważnym krajem. Mamy tu dwa nowoczesne zakłady produkcyjne, centrum finansowo księgowe oraz spółkę sprzedażową, obecną na polskim rynku od ponad 28 lat. Nasi pracownicy w Polsce, a jest ich już ponad 5000, wykonują wspaniałą pracę, świadczą usługi na najwyższym poziomie. Tym bardziej cieszy nas fakt, że Niepołomice i zakład MAN Trucks będzie odgrywał w tym procesie znaczącą rolę – powiedział członek zarządu MAN Truck & Bus SE, odpowiedzialny za produkcję i logistykę Michael Kobriger. Wcześniej był dyrektorem zakładu w Starachowicach.

Czytaj więcej w: Pierwszy krok ku autonomicznym pojazdom

Zakład MAN Trucks w Niepołomicach został otwarty pod koniec 2007 roku. Do tej pory produkowane były tam pojazdy klasy ciężkiej, przeznaczone zarówno na rynki europejskie jak i pozaeuropejskie. Do końca roku 2020, wyprodukowano tu ponad 171 548 ciągników siodłowych i podwozi.

Koncern MAN obecny jest na polskim rynku od 28 lat. W tym okresie sprzedał ponad 53 000 pojazdów użytkowych, wyprodukował  ponad 150 000 ciężarówek i ponad 18 000 autobusów miejskich. W roku 2020 firma MAN potwierdziła pozycję największego producenta pojazdów użytkowych w Polsce. Fabryki w Starachowicach i Niepołomicach opuściło ponad 22. tysiące pojazdów z logo MAN, w tym 1920 autobusów kompletnych i 708 podwozi autobusowych i 15774 ciężarówki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niepewność studzi zakupową gorączkę

Przewoźnicy, zachęceni wysokim popytem na usługi, powrócili do inwestycji, ale nie są pewni rozwoju ...

FlixBus wchodzi do Azji

Niemiecki operator, specjalizujący się głównie w przewozach autobusowych, działający także w Polsce, wjeżdża do ...

DHL Express z nowym terminalem

Maszyny nowego terminala sortują 6 tys. paczek na godzinę. W Poznaniu został uruchomiony jeden ...

Tłok na rynku przewozów

Na wartym 200 mld zł polskim rynku logistycznym robi się coraz ciaśniej, przybywa zagranicznych ...

Wodorowe Hyundaie podbiją Szwajcarię

Już wkrótce flota pięćdziesięciu napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi ciężarówek Hyundai H2Xcient wyjedzie na drogi ...

Pociągi dla CPK projektowane z Japończykami?

Pesa szuka wiedzy w Japonii, aby przygotować pociągi dla CPK. CPK poszukuje taboru na ...