Drożej przez Czechy

fot. DKV

Od 1 grudnia 2019 Czechy wprowadzą nowy system poboru opłat drogowych dla samochodów ciężarowych, wykorzystujący technologię satelitarną, który obejmie wszystkie drogi państwowe. Można się na nich rejestrować od 2 września m.in. na stronie DKV Euro Service.

Przejazd przez Czechy podrożeje, ponieważ opłaty za przejazd będą pobierane na wszystkich czeskich drogach państwowych. Nowe rozwiązanie będzie połączeniem globalnego systemu satelitarnego pozycjonowania (GNSS) z technologią mikrofalową (DSRC) i ma być zgodne z wytycznymi EETS, co w przyszłości oznacza bezproblemowe włączenie Czech do jednolitego systemu rozliczania opłat drogowych w Europie. Miejsce obecnego operatora, firmy Kapsch, zajmie czesko-słowackie konsorcjum CzechToll i SkyToll.

CZYTAJ TAKŻE: Myto po nowemu

Przewoźnicy będą musieli wymienić dotychczasowe urządzenia pokładowe, niezależnie od tego, czy rozliczają się w systemie pre-paid czy post-paid. Nowy czeski box nie będzie działał na Słowacji. – Już 2 września uruchamiamy rejestrację do nowego systemu czeskiego, aby dać firmom czas na przygotowanie – mówi Michał Bałakier, dyrektor generalny DKV Euro Service Polska. – Naszym celem jest odciążenie przewoźników z formalności związanych z tą zmianą – od rejestracji i wysyłki nowego urządzenia, do obsługi codziennych rozliczeń i zwrotu VAT – dodaje. Niezbędny sprzęt ma być wysyłany przez DKV od 22 września. Montaż nowego boxa będzie możliwy na zasadzie Plug&Play, gotowe do instalacji zestawy będzie można nabyć także w punktach dystrybucji (POS). Już dziś 99 proc. punktów w Czechach potwierdziło już obsługę nowego systemu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hiszpania dopuściła za kierownice ciężarówek 18-latki

Hiszpania ujednoliciła regulacje zgodnie w europejską dyrektywą. W Hiszpanii co trzeci młody człowiek jest ...

Pandemia rozpędziła branżę kurierską

Wojciech Kliber, wiceprezes spółki Sendit, ocenia jak branża kurierska daje sobie radę w okresie ...

Jedenasta sortownia InPost

InPost liczy na kolejne rekordowe lata i rozbudowuje się. Obiekt o powierzchni 9,1 tys. ...

Najdłuższy tunel w Polsce przebity

Drogowcy drążą 2-kilometrowy tunel pod górą Luboń Mały na trasie S7 Lubień-Rabka Zdrój. Drążoną ...

Za rok posypią się kary za ViaToll

Przewoźnicy alarmują, że nowy system poboru myta będzie ryzykowny dla przedsiębiorców i doprowadzi do ...

Francja więzi kierowców ciężarówek

Francja rozpoczęła skandaliczne praktyki przeciw obcym kierowcom ciężarówek. Francja rozpoczęła kontrole drogowe w trakcie ...