Udane wakacje PKP IC

Intercity pobiło rekord letnich przewozów.

Narodowy przewoźnik kolejowy PKP Intercity, przewiózł w tegoroczne wakacje ponad 670 tys. pasażerów więcej niż rok wcześniej w tym samym okresie. Wzrost przewozów w czerwcu, lipcu i sierpniu wyniósł 5 proc. i sięgnął 14,2 mln osób.

Rekordowy okazał się sierpień, gdy z pociągów przewoźnika skorzystało niemal 5,1 mln osób. Dzienny rekord także padł w sierpniu, 18 tego miesiąca pociągami IC podróżowało 212 tys. osób. W tegorocznych wakacjach przewoźnik  uruchamiał blisko 400 pociągów na dobę, a łącznie latem wyjechało 36,5 tys. pociągów. Ponadto 1370 pociągów zostało wydłużonych o 2283 wagony. Od początku lipca do 1 września IC uruchomił dodatkowo 27 pociągów, a kolejnych 36 pojechało na wydłużonych relacjach.

Przez pierwsze 8 miesięcy br. z usług PKP Intercity skorzystało 32,7 mln pasażerów, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Do 2023 roku PKP IC wzbogaci się o 185 nowych i 705 zmodernizowanych wagonów. Do tej pory przewoźnik zmodernizował 277 wagonów i kupił 81 nowych. Jednocześnie PKP Intercity podpisało umowy na modernizacją 14 elektrycznych zespołów trakcyjnych ED74 i na dostawę 12 fabrycznie nowych EZT, technicznie zbliżonych do eksploatowanych obecnie jednostek Flirt. Ponadto w maju 2018 r. zawarto umowę na zakup 20 nowych lokomotyw elektrycznych Griffin, które będą rozwijać prędkość 160 km/h.

Urząd Transportu Kolejowego podsumował wyniki pierwszych siedmiu miesięcy roku. W tym czasie z usług kolei skorzystało 189 mln podróżnych, 0 6,7 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Praca przewozowa wrosła o 4,3 proc. do 12,6 mld pasażerokilometrów, zaś eksploatacyjna o 1,7 proc. do 97,6 mln pociągokilometrów.

UTK podaje, że po siedmiu miesiącach, w podziale na pracę przewozową, PKP Intercity ma 52,53 proc. rynku, Przewozy Regionalne 20,3 proc., Koleje Mazowieckie 9,84 proc., PKP SKM 4,55 proc., Koleje Śląskie 3,45 i Koleje Dolnośląskie 3,06.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Z motoryzacji do medycyny

Dostawcy przemysłu samochodowego szukają nowych rynków. Spowodowane pandemią wielotygodniowe przestoje producentów samochodów postawiły w ...

Ruszyły szkolenia i egzaminy na prawo jazdy

Do połowy maja większość WORD-ów w kraju ma prowadzić egzaminy na prawo jazdy. 4 ...

Inwestować w rzeki czy w kolej?

Zagraniczne fundacje uważają, że inwestycje w drogi wodne nie opłacają się. Sęk w tym, ...

Transport pesymistycznie o przyszłości

Przewoźnicy najgorzej ze wszystkich branż oceniają przyszłość, przewidują mniejszą sprzedaż. W transporcie Barometr EFL ...

Inteligentne magazyny to hit tego roku

W 2019 roku największe wzrosty analitycy Knight Frank przewidują w sektorach nieruchomości przemysłowych i ...

Rewolucja w przewozach międzynarodowych. Początek końca branży?

Ministerstwo Infrastruktury chce opodatkować i ozusować całość dochodów, które otrzymują transportowcy. To może być ...