Fracht lotniczy lekko w dół

fot. AdobeStock

Cały czas maleje popyt na lotnicze przewozy ładunków.

W listopadzie lotnicze przewozy ładunków w tonokilometrach zmalały o 1,1 proc. w stosunku do tego samego miesiąca 2018 roku, wynika z danych International Air Transport Association (IATA). Jest to trzynasty miesiąc z rzędu malejących przewozów.

Pomimo spadku, listopad był najlepszym w ostatnich ośmiu miesiącach, z najniższym tempem spadku notowanym od marca 2019. Mała dynamika spadku wynika m.in. z rosnącego znaczenia ważnych dla e-handlu wydarzeń jak „czarny piątek” oraz „dzień singla”.

IATA podkreśla, że choć międzynarodowy e-handel rośnie, to wojna handlowa pomiędzy USA i Chinami ma wpływ na międzynarodową wymianę, której spadek odczuwają lotniczy przewoźnicy.

Wyrażona w tkm zdolność przewozowa wzrosła w listopadzie o 2,9 proc.; był to 29 miesiąc z rzędu, w którym podaż wyprzedziła popyt. – Lotnicze przewozy w listopadzie wyglądały nieco lepiej. Spadek o 1,1 proc. wygląda dużo lepiej niż redukcja o 3,5 proc. zanotowana w październiku 2019 roku. Jednak trzeci kwartał jest tradycyjnie najważniejszy dla przewoźników, zatem spadek popytu sprawił branży zawód. Dobrymi wieściami jest ocieplenie pomiędzy Chinami i USA, ale przed nami nadal długa droga, jeżeli mamy spełnić prognozę 2-procentowego wzrostu w 2020 roku – uważa dyrektor generalny IATA Alexandre de Juniac.

Największy spadek popytu zanotowali przewoźnicy na trasach w Azji i Pacyfiku (-3,7 proc.), Ameryce Południowej (-3,4 proc.) i Bliskim Wschodzie (-3 proc.). W Europie, która zajmuje 23,3 proc. globalnego rynku przewozów lotniczych, popyt wzrósł o 2,6 proc. W Ameryce Północnej, mającej podobny udział, popyt zmalał o 1,1 proc.

Dla branży kluczowy jest region Azji, stanowiący 35,4 proc. światowego rynku.

Do IATA należy 290 linii lotniczych, które mają 82 proc. przewozów.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Popyt na magazyny w Polsce bije rekordy

Szybko przybywa budów hal stawianych bez podpisanych umów najmu. Rozpędzona machina magazynowa jest nie ...

TRAKO 2019 | Czas dużych prędkości

Polskie koleje czeka budowa szlaków przystosowanych do dużej szybkości. Komisja Europejska w maju 2018 ...

Pakiet mobilności zamrożony. Batalia o TIR-y trwa

Niekorzystny dla polskich firm transportowych pakiet mobilności zamrożony. Przewodniczący Parlamentu Europejskie zdjął głosowanie z ...

Wspomagani pracownicy magazynów

Roboty pomocnicze wspomogą pracowników firm logistycznych. Nie wszędzie bowiem ludzi mogą zastąpić maszyny. DB ...

Bezpieczniej na kolei

Rok 2018 okazał się wyjątkowo bezpieczny na kolejach, także polskich. Koleje zanotowały w 2018 ...

Przyszłość dzieje się na naszych oczach

Geis PL otrzymał nagrodę za innowacyjne narzędzia do obsługi dystrybucji drobnicowej. Jury konkursu „Innowatory ...