Rok wojny w transporcie

Ukraina przeniosła przewozy z morza na ląd, a tamtejsi przedsiębiorcy firmy do Polski. Uchodźcy masowo podejmują pracę.

Publikacja: 23.02.2023 08:36

Rok wojny w transporcie

Port Odessa

Foto: Port Odessa

Od marca do sierpnia 2022 roku największy ukraiński port w Odessie nie przyjmował statków. Cały potok towarów, głównie zbóż, trafił do państw ościennych. Od początku wojny ruch towarowy z portu Konstanca na Ukrainę wyniósł 11,85 mln ton, z czego 5,4 mln ton drogą morską i barkami 6,4 mln ton. Polskie porty morskie przejęły 4 mln ton ukraińskich ładunków. 

Gwałtownie wrósł ruch lądowy. O 32 proc. wzrosła liczba odprawionych na granicy pociągów towarowych. Spółka PKP LHS zanotowała rekordowy rok, przetransportowała ponad 11 mln ton ładunków. 

Project 44

Foto: Project 44

Transport samochodowy

Przez polskie terminale graniczne z Ukrainą odprawiono o 20 proc. więcej ciężkich pojazdów. W 2022 roku po raz pierwszy w historii ruch ciężarówek na granicy polsko-ukraińskiej przekroczył milion przejazdów. 

Ukraińscy przedsiębiorcy masowo zakładają firmy w Polsce. COIG podlicza, że w 2022 roku wśród nowo rejestrowanych firm w KRS, powstało 11 595 spółek z udziałem kapitału zagranicznego. Jest to najlepszy wynik w historii, większy o 10,49% w stosunku do 2021 roku. 

Najwięcej nowych firm ma kapitał z Ukrainy (4821), z Białorusi (1769) i Niemiec (418). Nowo rejestrowane firmy z kapitałem zagranicznym to głównie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (96,18%), a główną działalnością (1022) jest transport międzynarodowy.  

Czytaj więcej

Deweloperów magazynowych czeka spokojniejszy rok

COIG wylicza, że w Polsce działa 25 289 spółek, w których jednym z udziałowców jest ukraińska firma lub osoba fizyczna posiadająca ukraińskie obywatelstwo (lub jest beneficjentem rzeczywistym). Transportem towarów zajmuje się 2079 spółek i jest to najczęściej występujący typ działalności wśród firm z kapitałem ukraińskim. 

Samodzielni Ukraińcy

Od 24 lutego 2022 r. do 20 lutego 2023 r. w Polsce przebywało ok. 1,884 mln uchodźców z Ukrainy. Z danych MRiPS (z dn. 6 lutego 2023 r.) wynika, że 1,5 mln osób ma nadany numer PESEL, z tego ok. 500 tys. to dzieci. 900 tys. osób z Ukrainy podjęło w Polsce zatrudnienie na uproszczonych zasadach. 

Resort podaje, że obywatele Ukrainy chcą w Polsce funkcjonować samodzielnie. Potwierdza to raport Grupy Progres analizujący aktywność zawodową Ukraińców w czasie wojny, według którego, spora część uchodźców ze Wschodu pracowała tymczasowo – w 2022 r. liczba Ukraińców, którzy decydowali się na ten rodzaj zatrudnienia była o 34 proc. wyższa niż w 2021 r. Najwyższy wzrost (aż o 31 proc.) zanotowano po wybuchu wojny – od marca do grudnia. Co więcej, z początkiem listopada nasiliło się zainteresowanie Ukraińców pracą tymczasową – o ponad 15 proc. w porównaniu do analogicznych miesięcy w 2021 r. 

Czytaj więcej

Czy przewoźników czeka koncentracja?

Z danych Ministerstwa Gospodarki Ukrainy wynika, że jesienią ponad 50 proc. przedsiębiorstw ograniczyło zasięg terytorialny swojej działalności, 31 proc. zostało zmuszonych do zamknięcia części swoich biur lub punktów sprzedaży, a 3 proc. całkowicie zaprzestało działalności. Tylko w październiku 2022 r. aż 761 przedsiębiorstw relokowało się na bezpieczniejsze terytoria. Wśród nich 40 proc. to firmy zajmujące się handlem i naprawą pojazdów samochodowych, a prawie 32 proc. przemysłem przetwórczym. Kolejne 274 przedsiębiorstwa oczekiwały na relokację. 

Pociągnęło to za sobą zwolnienia na Ukrainie. Ich skalę obrazuje wskaźnik bezrobocia – w 2021 r. wynosiło ono 10,3 proc. a w styczniu 2023 r. było szacowane na 30 proc. – Niestety na niewielkim poziomie utrzymała się skłonność do relokacji – tylko nieco ponad 5 proc. badanych zgadza się na zmianę miejsca zamieszkania, jeśli dzięki temu może liczyć na dobrą pracę, mieszkanie i opiekę nad nimi oraz ich rodziną – podkreśla prezes Grupy Progres Cezary Maciołek.

Drogowy
Uwaga! Protest w Gorzycach przy A4
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Drogowy
Jeśli nie nowe naczepy, to odnowione
Drogowy
Wschodnia Obwodnica Warszawy będzie projektowana od nowa
Drogowy
Policja uniemożliwiła przewoźnikom blokadę Szczecina
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Drogowy
Przewozy TIR coraz popularniejsze w Chinach
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście