Polscy przewoźnicy zablokowali granicę z Ukrainą

W proteście przeciw ukraińskiej konkurencji polscy przewoźnicy zablokowali dojazd do trzech terminali na granicy z Ukrainą.

Publikacja: 06.11.2023 21:35

Ciężarówki blokujące 6 listopada 2023 roku dojazd do terminalu w Korczowej.

Ciężarówki blokujące 6 listopada 2023 roku dojazd do terminalu w Korczowej.

Foto: Rafał Mekler

Blokada zaczęła się w południe 6 listopada na trzech największych terminalach granicznych z Ukrainą: Korczowej, Dorohusku i Hrebenne. Protestujący przepuszczają na dojeździe do każdego w punktów odpraw po jednej ciężarówce na godzinę. – W każdym z trzech punktów jest po kilkanaście osób, rozkładamy siły, aby starczyły na długi protest – tłumaczy przedstawiciel protestujących przewoźników Tomasz Borkowski. Protesty mogą potrwać do 3 stycznia. Za porządek na trasach dojazdowych przed przejściami odpowiada Policja ze Strażą Graniczną. 

Czytaj więcej

Blokada Baltic Hub zawieszona

Przewoźnicy domagają się:

- wprowadzenia zezwoleń na przewozy komercyjne dla samochodów z Ukrainy,

- wyłączenia polskich aut z ukraińskiej kolejki elektronicznej e-Czerga i stworzenie dla polskich samochodów żywej kolejki,

- wprowadzenia zakazu rejestracji w Polsce firm z kapitałem spoza UE. 

Protest doprowadzi do dużych korków, choć 6 listopada o 19.43 czas oczekiwania w Korczowej wynosił 6 godzin, gdy 2 listopada rano ten czas wynosił 5 godzin. W Hrebenne czas był taki sam w obu tych dniach, zaś w Dorohusku zmalał z 2 godzin do zera. 

W pierwszych dziesięciu miesiącach br. Oddział Celny Drogowy w Dorohusku odprawił na przywozie 174,2 tys. samochodów ciężarowych, a na wywozie 193,1 tys. OCD w Korczowej odprawił w tym samym okresie na przywozie 68 tys. a na wywozie 107,3 tys. ciężarówek. 

Czytaj więcej

Stagnacja w europejskim transporcie drogowym. Poprawa możliwa w 2024 roku

Do wybuchu wojny dostęp do rynku regulowały wymieniane między Polską i Ukrainą zezwolenia. Od czerwca 2022 roku Unia Europejska zniosła zezwolenia, co otworzyło unijny i polski rynek dla ukraińskich przewoźników. 

Drogowy
Nabrzmiewa sytuacja w kolejce w Koroszczynie
Drogowy
Na granicy z Ukrainą jedno małe przejście odblokowane
Drogowy
Naczepy sprzedają się wolniej na całym świecie
Drogowy
Zunifikowane zasady kontroli i szkoleń inspekcji drogowych
Drogowy
Narasta liczba windykacji w transporcie drogowym