Pół miliarda na nadzór dronów

Państwo przygotowuje się do rozbudowy systemu nadzoru nad lotami dronów.

Publikacja: 04.06.2021 19:34

Pół miliarda na nadzór dronów

Foto: Fot. Spartqs

Bezzałogowe statki powietrzne to najszybciej rozwijająca się część lotnictwa. – Od połowy kwietnia do końca grudnia 2020 roku odbyło się ponad 300 tys. lotów dronami w porównaniu do 260 tys. lotów małego lotnictwa – porównuje prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski.

Czytaj więcej w: Kurier przyleci elektrycznym pojazdem

W 2020 roku liczba lotów dronów poza zasięgiem operatora wzrosła w Polsce o 277 proc., zaś liczba lotów w zasięgu operatora o 837 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Coraz liczniejsze drony muszą dzielić przestrzeń powietrzną z lotnictwem załogowym. Kluczem do zapewniania bezpieczeństwa jest optymalizacja zarządzania. Służy temu system PansaUTM, pierwsze w Europie i wciąż jedyne wdrożone operacyjnie rozwiązanie, dzięki któremu możliwa jest bezpieczna integracja lotów lotnictwa załogowego z dronami.

System obejmuje przestrzeń w całej Polsce od poziomu ziemi do wysokości 3 km. Umożliwia błyskawiczną i intuicyjną koordynację lotów dronów bezpośrednio z kontrolerami ruchu lotniczego, którzy za pośrednictwem PansaUTM mogą wydawać zezwolenia na lot oraz jego warunki.

Czytaj więcej w: Od końca roku drony pod kontrolą państwa

PansaUTM integruje przy tym wszystkich użytkowników przestrzeni powietrznej – nie tylko służby ruchu lotniczego i operatorów dronów, ale także wojsko, władzę lotniczą i samorządy terytorialne. Dzięki temu PansaUTM zapewnia na bieżąco aktualizowaną informację o sytuacji w przestrzeni powietrznej.

Dalszy rozwój PANSA UTM oraz innych rozwiązań dronowych zapewniających Polsce pozycję europejskiego lidera w obszarze bezzałogowych statków powietrznych będzie możliwy dzięki funduszom na mobilność bezzałogową zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy.

To ponad 740 mln zł, które zostaną przeznaczone między innymi na budowę infrastruktury do zarządzania ruchem dronów, rozbudowę i wyposażenie centrów kompetencji, a także wsparcie użytkowników końcowych. – PAŻP ma zająć się koordynacją realizacji trzech kluczowych projektów z obszaru „mobilności dronowej” wskazanych w KPO. Wysokość środków, która trafi do Agencji może sięgnąć ponad pół miliarda złotych – szacuje prezes Janiszewski.

Czytaj więcej w: Drony walczą z pandemią

Do końca 2022 roku wejdzie w życie ustawa wspierająca bezzałogową mobilność oraz zostanie przyjęty kompleksowy program rozwoju BSP. Za realizację odpowiadają dwa resorty: MRPiT oraz MI. – Projekt stwarza potencjał liczony w tysiącach miejsc pracy dla pracowników o nowych kompetencjach. W Polsce, od 31 grudnia 2020 roku ponad 50 tys. osób dokonało obowiązkowej rejestracji jako pilot BSP zgodnie z wymogami przepisów unijnych. Do końca 2020 roku odnotowano ponad 20 tys. wydanych świadectw kwalifikacji operatora BSP (wydane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego) – informuje wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Rozwija się segment cywilnych usług dronowych. Firma Spartaqs dokonała pierwszej w Polsce dostawy przesyłki. 11 maja dron Hermes V8M dostarczył przesyłkę ze sklepu Decathlon w Lublinie-Węglinie na posesję klienta. Dron pokonał 1,5 km i po międzylądowaniu u klienta, przeleciał jeszcze 7 km do drugiego sklepu Decathlon Lublin-Czechów i dostarczył zamówienie. Lot odbywał się na wysokości 120 m przy porywach wiatru dochodzących do 18 m/s.

Czytaj więcej w: Za 3 lata ruszą w Polsce masowe usługi transportu dronami

Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że wartość polskiego rynku dronów cywilnych w najbliższych pięciu latach sięgnie 3,26 mld złotych, a wartość wpływu dronów na gospodarkę w tym samym czasie wyniesie 576 mld złotych.

Bezzałogowe statki powietrzne to najszybciej rozwijająca się część lotnictwa. – Od połowy kwietnia do końca grudnia 2020 roku odbyło się ponad 300 tys. lotów dronami w porównaniu do 260 tys. lotów małego lotnictwa – porównuje prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski.

Czytaj więcej w: Kurier przyleci elektrycznym pojazdem

Pozostało 90% artykułu
Materiał Partnera
Jakość w logistyce – dlaczego firm nie stać na pozorne oszczędności?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Innowacje w logistyce
AI, IoT, Big Data i telematyka w zarządzaniu flotą pojazdów
Innowacje w logistyce
Poznański Instytut Technologiczny będzie konkurować z Fraunhoferem
Innowacje w logistyce
Telematyczne przejęcie zatrzęsie Europą
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Innowacje w logistyce
Aktywne znaki zaświecą na głównych drogach