Bezzałogowe statki powietrzne to najszybciej rozwijająca się część lotnictwa. – Od połowy kwietnia do końca grudnia 2020 roku odbyło się ponad 300 tys. lotów dronami w porównaniu do 260 tys. lotów małego lotnictwa – porównuje prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski.
Czytaj więcej w: Kurier przyleci elektrycznym pojazdem
W 2020 roku liczba lotów dronów poza zasięgiem operatora wzrosła w Polsce o 277 proc., zaś liczba lotów w zasięgu operatora o 837 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.
Coraz liczniejsze drony muszą dzielić przestrzeń powietrzną z lotnictwem załogowym. Kluczem do zapewniania bezpieczeństwa jest optymalizacja zarządzania. Służy temu system PansaUTM, pierwsze w Europie i wciąż jedyne wdrożone operacyjnie rozwiązanie, dzięki któremu możliwa jest bezpieczna integracja lotów lotnictwa załogowego z dronami.
System obejmuje przestrzeń w całej Polsce od poziomu ziemi do wysokości 3 km. Umożliwia błyskawiczną i intuicyjną koordynację lotów dronów bezpośrednio z kontrolerami ruchu lotniczego, którzy za pośrednictwem PansaUTM mogą wydawać zezwolenia na lot oraz jego warunki.