Spółka mająca szybkie pociągi łączące Wielką Brytanię z kontynentem prosi o pomoc rząd brytyjski.
Grupa Lobbingowa London First stwierdziła, że Eurostar „potrzebuje szybkich działań naprawczych w celu zabezpieczenia przyszłości spółki”. List z apelem o pomoc finansową otrzymał brytyjski minister finansów Rishi Sunak oraz minister transportu Grant Shapps. Pod listem podpisało się 28 działaczy gospodarczych, którzy ostrzegają, że w najbliższych miesiącach spółka może utracić płynność finansową.
Czytaj więcej w: Chcesz wyjechać z UK? Stój w kolejce!
Z powodu pandemii Eurostar oferuje tylko jedną podróż dziennie w obie strony między Paryżem a Londynem. Przed pandemią pociąg kursował co pół godziny. – Spółka Eurostar jest w krytycznej sytuacji – uważa dyrektor generalny SNCF Voyageurs Christophe Fanichet.
Spółka otrzymała całą możliwą pomoc ze strony rządu francuskiego, natomiast mimo skierowanej już w listopadzie prośby o pomoc nie wsparł jej rząd brytyjski, który przeznaczył blisko 4 mld euro na pomoc kolejom i 2 mld euro dla linii lotniczych.
Czytaj więcej w: E-handel i przenoszenie produkcji zmienią rynek magazynowy
Eurostar stracił w 2020 roku 85 proc. pasażerów, gdy francuskie koleje SNCF straciły w 2020 roku 42 proc. pasażerów. Początek tego roku jest równie zły, rząd francuski zaostrzył wymagania wobec pasażerów z powodu pojawienia się nowego szczepu koronawirusa, który rozprzestrzenia się znacznie łatwiej od wcześniejszych wersji. Przyjeżdżający na kontynent muszą poddać się testowi w Londynie i drugiemu (PCR) w Paryżu, podczas 7-dniowej kwarantanny.
Jedynie przewóz samochodów ciężarowych oraz ich kierowców zapewnia spółce stałe wpływy.
Czytaj więcej w: Holendrzy konfiskują żywność kierowcom osobówek z Wielkiej Brytanii
Eurostar należy w 55% do SNCF, w 40% do konsorcjum Patina Rail, który w 2015 roku odkupił udziały rządu brytyjskiego. W konsorcjum 30% akcji Eurostar należy do Caisse de dépôt et placement du Québec, a 10% ma brytyjski fundusz Hermes Infrastructure. 5% kapitału przewoźnika jest własnością belgijskich kolei SNCB.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.