Holendrzy konfiskują żywność kierowcom osobówek z Wielkiej Brytanii

Już trwa walka o udziały w unijnym rynku po brytyjskich dostawcach. Logistycy w środku walki.

Holendrzy zabierają wjeżdżającym na kontynent Brytyjczykom kanapki, wskazując na przepisy zakazujące przywozu żywności z Wysp, pokazała holenderska telewizja NPO 1.

Holenderski celnik spytał czy kierowca osobówki wwozi mięso. Gdy Brytyjczyk potwierdził, mówiąc, że ma szynkę w kanapkach, celnik stwierdził, że musi skonfiskować je. Wówczas kierowca spytał, czy może zabrać przynajmniej chleb, ale funkcjonariusz zabrał wszystko. „Witaj brexicie” dodał Holender.

Czytaj więcej w: Prawosławne święta podniosły ceny przewozów samochodowych

Umowa zabrania przywozu do UE żywności, także do własnej konsumpcji. KE tłumaczy, że importowana żywność może zawierać niebezpieczne patogeny.

Brytyjczycy przypominają, że holenderska administracja celna już 3 lata temu wydała poradnik dla własnych przedsiębiorców jak unikać utrudnień spowodowanych brexitem i jak na nim skorzystać, zdobywając przewagę nad brytyjską konkurencją.

Czytaj więcej w: Kolejna inwestycja DCT Gdańsk

Szkoccy rybacy musieli wstrzymać eksport do UE ryb i owoców morza gdy okazało się, że nie są w stanie dostarczyć ich jak dotychczas na francuskie stoły w dobę od połowów, przypomniał Reuters. Wydłużenie dostaw spowodowane jest biurokratycznymi wymogami uzgodnionymi w porozumieniu Londynu z Brukselą. Od początku stycznia 2021 konieczne stały się np. kontrole fito-sanitarne i przygotowanie certyfikatów zdrowia. W rezultacie czas dostawy wydłużył się z jednego dnia do 3-4 dni. Wzrosły także koszty o 500-600 funtów. Największy operator logistyczny szkockich rybaków, DFDS, wstrzymał do minionego poniedziałku na kilka dni wysyłki, aby naprawić błędy w systemach informatycznych i zmniejszyć zaległości w transporcie.

Czytaj więcej w: Coraz krótsza droga do Chin

Kierowca należącej do Sachs Trans ciężarówki Mirosław Pękała nie spotykał się z konfiskatą jedzenia. – Nikt mi do lodówki nie zaglądał i nie słyszałem o konfiskatach – zaznacza. Dodaje, że na Wyspach na drogach jest zupełnie pusto. – Nawet połowy grudniowego ruchu nie ma – porównuje. Także granica jest pusta, przeprawa na Wyspy dokonywana jest na bieżąco.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Geodis kupił Pekaes

Innova Capital, środkowoeuropejski doradca private equity, ogłosił 16 października sprzedaż wszystkich posiadanych udziałów w ...

Czerwcowy ruch ciężarówek poniżej normy

W pierwszym tygodniu czerwca, w Polsce ruch pojazdów ciężkich był o 9 proc. mniejszy ...

Bezemisyjny hit Solarisa

Podczas branżowych targów w Sztokholmie odbyła się premiera wodorowego autobusu Solaris Urbino 12 hydrogen. ...

E-handel rozkręca też sektor transportu

Wzrost handlu w Internecie stanowi motor napędowy przewozu towarów krajowych i transgranicznych. Mocno widać ...

Wielton: Rynek się schładza

Trzeci pod względem wielkości producent naczep w Europie, Grupa Wielton, przyznaje, że liczba zamówień ...

Ruszyły szkolenia i egzaminy na prawo jazdy

Do połowy maja większość WORD-ów w kraju ma prowadzić egzaminy na prawo jazdy. 4 ...