Już trwa walka o udziały w unijnym rynku po brytyjskich dostawcach. Logistycy w środku walki.
Holendrzy zabierają wjeżdżającym na kontynent Brytyjczykom kanapki, wskazując na przepisy zakazujące przywozu żywności z Wysp, pokazała holenderska telewizja NPO 1.
Holenderski celnik spytał czy kierowca osobówki wwozi mięso. Gdy Brytyjczyk potwierdził, mówiąc, że ma szynkę w kanapkach, celnik stwierdził, że musi skonfiskować je. Wówczas kierowca spytał, czy może zabrać przynajmniej chleb, ale funkcjonariusz zabrał wszystko. „Witaj brexicie” dodał Holender.
Czytaj więcej w: Prawosławne święta podniosły ceny przewozów samochodowych
Umowa zabrania przywozu do UE żywności, także do własnej konsumpcji. KE tłumaczy, że importowana żywność może zawierać niebezpieczne patogeny.
Brytyjczycy przypominają, że holenderska administracja celna już 3 lata temu wydała poradnik dla własnych przedsiębiorców jak unikać utrudnień spowodowanych brexitem i jak na nim skorzystać, zdobywając przewagę nad brytyjską konkurencją.
Czytaj więcej w: Kolejna inwestycja DCT Gdańsk
Szkoccy rybacy musieli wstrzymać eksport do UE ryb i owoców morza gdy okazało się, że nie są w stanie dostarczyć ich jak dotychczas na francuskie stoły w dobę od połowów, przypomniał Reuters. Wydłużenie dostaw spowodowane jest biurokratycznymi wymogami uzgodnionymi w porozumieniu Londynu z Brukselą. Od początku stycznia 2021 konieczne stały się np. kontrole fito-sanitarne i przygotowanie certyfikatów zdrowia. W rezultacie czas dostawy wydłużył się z jednego dnia do 3-4 dni. Wzrosły także koszty o 500-600 funtów. Największy operator logistyczny szkockich rybaków, DFDS, wstrzymał do minionego poniedziałku na kilka dni wysyłki, aby naprawić błędy w systemach informatycznych i zmniejszyć zaległości w transporcie.
Czytaj więcej w: Coraz krótsza droga do Chin
Kierowca należącej do Sachs Trans ciężarówki Mirosław Pękała nie spotykał się z konfiskatą jedzenia. – Nikt mi do lodówki nie zaglądał i nie słyszałem o konfiskatach – zaznacza. Dodaje, że na Wyspach na drogach jest zupełnie pusto. – Nawet połowy grudniowego ruchu nie ma – porównuje. Także granica jest pusta, przeprawa na Wyspy dokonywana jest na bieżąco.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.