Holendrzy konfiskują żywność kierowcom osobówek z Wielkiej Brytanii

Już trwa walka o udziały w unijnym rynku po brytyjskich dostawcach. Logistycy w środku walki.

Holendrzy zabierają wjeżdżającym na kontynent Brytyjczykom kanapki, wskazując na przepisy zakazujące przywozu żywności z Wysp, pokazała holenderska telewizja NPO 1.

Holenderski celnik spytał czy kierowca osobówki wwozi mięso. Gdy Brytyjczyk potwierdził, mówiąc, że ma szynkę w kanapkach, celnik stwierdził, że musi skonfiskować je. Wówczas kierowca spytał, czy może zabrać przynajmniej chleb, ale funkcjonariusz zabrał wszystko. „Witaj brexicie” dodał Holender.

Czytaj więcej w: Prawosławne święta podniosły ceny przewozów samochodowych

Umowa zabrania przywozu do UE żywności, także do własnej konsumpcji. KE tłumaczy, że importowana żywność może zawierać niebezpieczne patogeny.

Brytyjczycy przypominają, że holenderska administracja celna już 3 lata temu wydała poradnik dla własnych przedsiębiorców jak unikać utrudnień spowodowanych brexitem i jak na nim skorzystać, zdobywając przewagę nad brytyjską konkurencją.

Czytaj więcej w: Kolejna inwestycja DCT Gdańsk

Szkoccy rybacy musieli wstrzymać eksport do UE ryb i owoców morza gdy okazało się, że nie są w stanie dostarczyć ich jak dotychczas na francuskie stoły w dobę od połowów, przypomniał Reuters. Wydłużenie dostaw spowodowane jest biurokratycznymi wymogami uzgodnionymi w porozumieniu Londynu z Brukselą. Od początku stycznia 2021 konieczne stały się np. kontrole fito-sanitarne i przygotowanie certyfikatów zdrowia. W rezultacie czas dostawy wydłużył się z jednego dnia do 3-4 dni. Wzrosły także koszty o 500-600 funtów. Największy operator logistyczny szkockich rybaków, DFDS, wstrzymał do minionego poniedziałku na kilka dni wysyłki, aby naprawić błędy w systemach informatycznych i zmniejszyć zaległości w transporcie.

Czytaj więcej w: Coraz krótsza droga do Chin

Kierowca należącej do Sachs Trans ciężarówki Mirosław Pękała nie spotykał się z konfiskatą jedzenia. – Nikt mi do lodówki nie zaglądał i nie słyszałem o konfiskatach – zaznacza. Dodaje, że na Wyspach na drogach jest zupełnie pusto. – Nawet połowy grudniowego ruchu nie ma – porównuje. Także granica jest pusta, przeprawa na Wyspy dokonywana jest na bieżąco.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kolonia europejską stolicą autobusów wodorowych

Kolonia ma najwięcej w Europie autobusów wordowych. Za rok flota powiększy się o Solarisy. ...

Bezpieczna jazda Schenkera

Już po raz dziesiąty Schenker zorganizował Mistrzostwa Bezpiecznej i Ekonomicznej Jazdy dla kierowców DB Schenker. ...

Nielegalne diodowe zamienniki

LED jako zamiennik żarówek reflektorowych jest w Polsce nielegalny. Kierowcy ciężarówek mają poczucie niedostatecznego ...

Trilog z małymi szansami na sukces

Wieczorem 11 grudnia rozpocznie się kolejny trilog w sprawie Pakietu Mobilności. Negocjacje, które będą ...

Turcja wpuszcza polskich kierowców

Turcy ponownie otworzyli granicę dla polskich kierowców. Funkcjonariusze badają temperaturę ciała prowadzących. Mogą oni ...