Przewozy w PKP Cargo będą spadać

Zarząd spółki szacuje, że w następstwie panującej pandemii koronawirusa transport towarów realizowany przez grupę będzie w kolejnych miesiącach coraz mniejszy.

Panująca pandemia koronawirusa ma duży i negatywny wpływ na działalność grupy PKP Cargo. m.in. dlatego, że doprowadzała do mocnego pogorszenia sytuacji gospodarczej w Polsce i Europie.

Widoczne jest to chociażby poprzez spadek zużycia energii elektrycznej. W konsekwencji elektrownie zmniejszyły zapotrzebowanie na węgiel, a jego przewozy to główne źródło przychodów i zysków grupy. W I kwartale transport tego surowca zapewnił grupie jedną trzecią tzw. pracy przewozowej. W ujęciu rok do roku transport węgla spadł o 16,2 proc.

Czytaj więcej w: Kolej oferuje przewozy żywności do Chin

Kolejny negatywny czynnik to pogorszenie koniunktury w budownictwie. Co więcej występuje wysokie prawdopodobieństwo, że pandemia przyczyni się do pogłębienia opóźnień realizowanych inwestycji oraz przesunięcia w czasie nowych inwestycji publicznych i prywatnych. Tym samym oczekiwany wzrost zapotrzebowania na przewozy kruszyw i materiałów budowlanych znowu może się przesunąć w czasie. W I kwartale ich transport spadł aż o 34,8 proc. i zapewnił 19 proc. pracy przewozowej.

Czytaj więcej w: Kolejowe połączenie pomiędzy Litwą i Holandią odciąży drogi

Istotny wpływ na działalność grupy PKP Cargo ma również marcowa decyzja kluczowego klienta, czyli koncernu ArcelorMittal Poland, o odłożeniu w czasie ponownego uruchomienia wielkiego pieca w Krakowie. Tymczasem metale i rudy to czwarta najważniejsza grupa przewożonych ładunków. W I kwartale przewieziono ich aż o 47,3 proc. mniej niż rok wcześniej.

– Ponadto, z powodu epidemii, działalność zawiesiło wiele przedsiębiorstw produkcyjnych, co wpłynęło na spadek importu komponentów oraz eksportu gotowych wyrobów. Zamknięcie sieci handlowych spowodowało wstrzymanie dostaw produktów z Chin drogą morską oraz lądową, zawieszona została też produkcja w branży automotive – tłumaczy PKP Cargo w właśnie opublikowanym raporcie kwartalnym.

W konsekwencji w I kwartale grupa zanotowała 18,4-proc. zniżkę wykonanej pracy przewozowej. W kwietniu spadki się jeszcze pogłębiły. Jednocześnie zarząd PKP Cargo przewiduje, że taki negatywny trend może zostać podtrzymany w najbliższych miesiącach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pomoc BGK i leasingu dla przedsiębiorców

BGK i firmy leasingowe obiecują pomoc dla przedsiębiorców. Minister Finansów podpisał rozporządzenie w sprawie ...

Dłuższe korki w polskich miastach

Przybywa samochodów i wydłużają się korki. Najgorzej w Krakowie. W przygotowanym przez TomTom rankingu ...

DKV poszerza ofertę o monitoring pojazdów

Usługi pozycjonowania i nadzoru nad pojazdami uzupełnią usługi operatora kart paliwowych. DKV Euro Service ...

Przewoźnicy coraz bardziej zadłużeni

Niepokojąco rośnie zadłużenie branży transportowej. Na początku lutego br. wynosiło jeszcze 843 mln zł, ...

Konsolidacja wśród dostawców usług TMS

W połowie grudnia Grupa Inelo kupiła pakiet większościowy spółki Marcos BIS, specjalizującej się w ...

Gęstnieje rynek giełd transportowych

BlackBuck, największa indyjska elektroniczna giełda transportowa, otworzyła biura w Warszawie i Amsterdamie. Wart 500 ...