Ostatnie miesiące przyniosły wyraźne ożywienie w sektorze logistyki, 80% polskich przedsiębiorstw pozytywnie ocenia perspektywy tego sektora, wynika z raportu „Logistyka w Polsce”, przygotowanego przez Manpower we współpracy z Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania. Nawet Brexit nie zmniejsza atrakcyjności branży: 44% respondentów szacuje, że jego wpływ będzie korzystny w perspektywie długofalowej. 84% badanych organizacji planuje wzrosty obrotów w bieżącym roku – najczęściej w granicach 10-30%.
Człowiek na pierwszym miejscu
– Polscy menedżerowie dość wysoko oceniają sektor logistyki w Polsce. Jednocześnie tylko 14% organizuje procesy logistyczne samodzielnie, a 86% współpracuje z firmami logistycznymi. Oznacza to, że polski rynek logistyki osiągnął już dojrzałość, a usługi logistyczne są dość powszechnie stosowane i cieszą się uznaniem – mówi dr hab. Arkadiusz Kawa, dyrektor Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania.
Czytaj więcej w: Logistycy robotyzują się na potęgę
Jednocześnie 38% badanych firm wskazuje na brak odpowiedniego wsparcia ze strony systemów IT, 34% wskazuje na niedobór wykwalifikowanej kadry, wynika z raportu „Logistyka w Polsce”. – Hamulcem dla rozwoju branży staje się brak wykwalifikowanej kadry. Zwraca na to uwagę ponad jedna trzecia ankietowanych. Jednocześnie rośnie zainteresowanie innowacyjnymi technologiami z zakresu automatyzacji i robotyzacji w magazynach. Nadal jednak więcej niż połowa badanych jako najważniejszy obszar inwestycji w tym roku wskazuje pozyskanie nowych pracowników, mniejszą wagę przywiązując do wdrażania nowoczesnych technologii. Człowiek pozostaje więc kluczowym zasobem organizacji – podkreśla Tomasz Walenczak dyrektor Manpower.
Automatyzacja magazynów na początek
Firmy, zapytane o plany automatyzacji procesów, najczęściej wskazywały na automatyzację procesów magazynowych (56%), transportowych (17%) i produkcyjnych (16%). Pytane firmy upatrują największych szans na rozwój w automatyzacji i robotyzacji magazynów, na co wskazują trzy na cztery zapytane organizacje (75%). Jedna trzecia dostrzega korzyści z wykorzystania rozwiązań z zakresu big data analytics (35%) oraz autonomicznych wózków AGV (34%). Do rozwoju logistyki w najbliższych latach według respondentów badania przyczynią się również autonomiczne pojazdy w dystrybucji (28%) oraz rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji (28%).