Europejski ranking deweloperów

Fot Raben

Najwięksi deweloperzy postawili na e-handel i budownictwo przemysłowe.

W 2020 roku w Europie deweloperzy oddali do użytku 6,64 mln m kw magazynów, o 0,03 mln m kw więcej niż w 2019 roku i o 0,29 mln m kw więcej niż w 2018 roku.

W Europie największym deweloperem jest Panattoni, który w trzech latach: 2018-2020 wybudował 6,46 mln m kw powierzchni magazynowej. Na drugim miejscu znalazł się Prologis z wynikiem 2,41 mln m kw, przed Segro, które wybudowało 2,38 mln m kw, wynika z rankingu PropertyEU. Pierwszych trzech graczy wybudowało ponad połowę dostarczonej nowej powierzchni magazynowej.

Czytaj więcej w: Nie słabnie popyt na magazyny

Łącznie siedemnastu największych deweloperów oddało w trzech wzmiankowanych latach 19,6 mln m kw powierzchni magazynowej, w tym blisko 3 mln m kw powierzchni magazynowej w miastach.

Rynek magazynowy napędzany jest przez e-handel. – Zautomatyzowane centra dedykowane temu sektorowi stanowią już 35 proc. wszystkich naszych projektów. Szybko zwiększa się też liczba parków miejskich, dedykowanych obsłudze tzw. ostatniej mili, zarówno w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Polsce – wyjaśnia CEO Panattoni Robert Dobrzycki.

Czytaj więcej w: Deweloperzy podwajają zyski

Ważnym segmentem są projekty przemysłowe. – Kolejne 25 proc. wszystkich naszych realizacji stanowią wysoce zaawansowane technologicznie projekty produkcyjne. Panattoni specjalizuje się w budowie tego typu obiektów, skrojonych pod konkretnego klienta. Zamieszanie, które pandemia poczyniła w łańcuchach dostaw, powoduje, że wiele firm myśli teraz o relokacji swoich biznesów produkcyjnych lub ich części do Europy, by być bliżej klienta. Rynki środkowo-europejskie, na których operujemy, tylko na tym zyskają – przekonuje Dobrzycki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

TRAKO 2019 WIDEO | Konrad Tyrajski, PKP Energetyka: Chcemy przyłączać zielone źródła

Chcemy dostarczać energię niskoemisyjną. Dlaczego? Bo kolej powinna być nie tylko elektryczna, ale i ...

Pandemia puściła kolejarzy z torbami

Niemieckie i francuskie koleje ze stratami. Rządy murem za kolejowymi spółkami. Przychody Grupy DB ...

Wirus zniechęcił do Alibaby

Zmalała liczba przesyłek z Chin. Kwarantanny we Włoszech mogą uderzyć w e-handel w Europie. ...

Dłuższe korki w polskich miastach

Przybywa samochodów i wydłużają się korki. Najgorzej w Krakowie. W przygotowanym przez TomTom rankingu ...

Kryzys na rynku ciężarówek

Spadki rejestracji lekko wyhamowują, ale przyszłość niepewna. W lutym rejestracje nowych samochodów ciężarowych o ...

Niemcy decydują, czy transport będzie na prąd czy na wodór

Eksport wodorowej infrastruktury zapewni niemieckiemu przemysłowi miliardy euro. Niemcy przygotowują przepisy wdrażające unijną dyrektywę ...