Wspomagani pracownicy magazynów

Egzoszkielet zmniejsza wysiłek fizyczny pracowników.

Roboty pomocnicze wspomogą pracowników firm logistycznych. Nie wszędzie bowiem ludzi mogą zastąpić maszyny.

DB Schenker w kilku swoich magazynach testował zastosowanie egzoszkieletów. Zmniejszą one wysiłek fizyczny pracowników magazynów. Koncern przeprowadził pilotaż na stanowisku kompletacji zamówień i sekwencjonowania paczek o wadze do 15 kilogramów. Pracownicy wyposażeni w egzoszkielet zdejmowali paczki z regałów magazynowych, a następnie układali je na paletach. Urządzenie wspiera sekwencję ruchów. DB Schenker podkreśla, że nawet w wysoce zautomatyzowanych magazynach personel jest nadal niezbędny i wykonuje wiele czynności, takich jak wyjmowanie ładunków z opakowań. Podejmowanie przesyłek na etapie kompletacji jest nadal zbyt skomplikowane dla technologii sterującej maszynami.

Egzoszkielety, znane również jako szkielety zewnętrzne lub roboty pomocnicze, są przenoszonymi na ciele elektromechanicznymi konstrukcjami podtrzymującymi. Są one zaprojektowane pod kątem poszczególnych stanowisk pracy i skonstruowane tak, aby wspierać pracowników magazynu podczas podnoszenia i obracania ciała. W szczególności chronione są kręgi lędźwiowe i mięśnie pleców. Obciążenie tych części ciała jest często przyczyną chorób i niezdolności do pracy.

CZYTAJ TAKŻE: E-handel motorem branży magazynowej

DB Schenker wypróbował egzoszkielet „Cray X” niemieckiego producenta Bionic. W ub.r. niemiecki producent protez Ottobock wprowadził do sprzedaży przemysłowe egzoszkielety Paexo. Firma przeprowadziła testy urządzenia w dwudziestu europejskich fabrykach, m.in. w zakładach Volkswagena w słowackiej Bratysławie. Za produkcję egzoszkieletów bierze się także włoskie Comau, które połączyło się z islandzką firmą Ossur. Własne prace prowadzi francuska Sagem, amerykańskie firmy dostarczające egzoszkielety dla Pentagonu i medycyny. Również japońskie firmy oferują medyczne egzoszkielety. Konstrukcję egzoszkieletu z elektrycznym napędem na prąd stały opracowali także pracownicy krakowskiej AGH. Prace nad nimi prowadzi też Politechnika Śląska z firmą EgzoTech.

CZYTAJ TAKŻE: Inteligentne magazyny to hit tego roku

Egzoszkielety pojawiły się 30 lat temu jako wspomaganie żołnierzy, zdobyły popularność w medycynie. W tym zastosowaniu znane są od kilku lat w Polsce.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sędzikowski nowym prezesem Pesy

Spółka potrzebuje inwestora i trzysta milionów złotych na bieżącą produkcję. Krzysztof Sędzikowski zastąpił 3 ...

Niedocenione PKP Cargo

Jedna z największych spółek branży transportowych może dać zarobić giełdowym inwestorom. W lipcu kurs ...

TRAKO 2019 | Megawaty dla szybkich pociągów

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego wymusi potężne inwestycje w kolej i energetykę. Projekt Centralnego Portu ...

TRAKO 2019 | Bogaty program konferencji

Towarzyszące Targom Transportu Szynowego TRAKO liczne konferencje będą dobrą okazją do debaty na temat ...

Ukonstytuowały się komisje w Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski wybrał skład Komisji Transportu i Turystyki (TRAN) oraz Zatrudnienia i Spraw Socjalnych ...

TRAKO 2019 WIDEO | Andrzej Bojanowski, prezes MTG: Największe targi w historii

Tegoroczna, 13. edycja targów kolejowych to największa liczba wystawców, aż 647 firm z 30 ...