Magazyny pod Warszawą

Warszawa nieustannie cieszy się największym powodzeniem wśród najemców magazynów.

Po trzecim kwartale w budowie pozostawało ponad 1,8 mln m kw., z czego najwięcej, bo po ponad 300 tys. m kw. w trzech regionach – okolicach Warszawy, regionie Wrocławia i Górnego Śląska, wylicza firma doradcza CBRE.

Na tych obszarach znajduje się 60 proc. całkowitej powierzchni w budowie w Polsce. Około połowa tego wolumenu jest zabezpieczona umowami najmu, co wskazuje na większy optymizm deweloperów niż w poprzednich kwartałach. Od początku roku całkowite zapotrzebowanie na magazyny wyniosło ponad 2,87 mln m kw., co oznacza spadek popytu o 7 proc. r/r, podkreśla raport CBRE.

Najemcy szukali przede wszystkim w Warszawie Regionie, na Górnym Śląsku oraz we Wrocławiu – te obszary odpowiadały za 60 proc. całego zapotrzebowania. Firma doradcza Cushman & Wakefield szacowała popyt w rejonie Warszawy na 400 tys. m kw., czyli tyle, ile łączny popyt na Górnym Śląsku.

Czytaj więcej w: http://Sezon na wielkie magazyny

Przewidywania CBRE dla końca grudnia wskazują nieco ponad 4 mln mkw. popytu w całym kraju, co jest porównywalne z poprzednimi dwoma niezwykle dobrymi latami na rynku powierzchni magazynowych.

Niski współczynnik pustostanów obserwowano w Warszawskiej Strefie III (2.8 proc.), podkreśla firma doradcza Colliers. Sygnalizuje, że firma Hillwood rozpoczęła pozyskiwanie gruntów inwestycyjnych pod budowę magazynów. W trzecim kwartale sfinalizowała zakup działki o powierzchni 13 ha w powiecie pruszkowskim, na której powstanie ok. 43 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej.

Wśród klientów są firmy logistyczne. FM Logistic wynajęła ponad 5 tys. m kw. magazynu wraz z powierzchnią biurowo-socjalną w Panattoni Park Janki III. Obiekt działa od 24 grudnia 2019 roku. – Nowa lokalizacja FM Logistic zwiększa nasze moce operacyjne w transporcie drobnicowym – zapewnia dyrektor zarządzający FM Logistic Central Europe Daniel Franke. W magazynie FM Logistic przeładowywanych jest 2 tys. palet na dobę. Planowo liczba ładunków ma wzrosnąć do 3 tys.

– Na decyzję FM Logistic wpływ miały zarówno bardzo dobra lokalizacja nowej inwestycji Panattoni, położonej przy Południowej Obwodnicy Warszawy, jak również zrozumienie przez dewelopera potrzeb biznesowych najemcy i wynikającą z tego elastyczność – wyjaśnia dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych Cushman & Wakefield Joanna Sinkiewicz.

Czytaj więcej w: http://Karta paliwowa na Nowy Rok

Firma XBS Logistics wynajęła kolejny magazyn o powierzchni prawie 9 tys. m kw. w parku logistycznym P3 Błonie. Projekt był bardzo pilny. – Nie mieliśmy czasu, aby czekać na oddanie do użytku nowych obiektów. Cieszę się, że w parku P3 Błonie znaleźliśmy odpowiedni magazyn, który pozwoli nam jeszcze sprawniej obsługiwać klientów – przekonuje dyrektor zarządzający XBS Logistics Jacek Kołodziejczyk.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koleje na szybkich torach modernizacji

Pandemia nie opóźniła realizacji kolejowych projektów, PKP PLK przygotowuje się do nowej perspektywy unijnej. ...

Pod koniec kwietnia widoczny lekki wzrost ruchu ciężarówek

Ciężarówek na drogach mniej o 12 proc. w stosunku do kwietnia 2019 roku. W ...

Debata o kształceniu kierowców przez firmy oraz szkolnictwo publiczne

Skąd brać kierowców?

Deficyt kierowców zmusza do uruchomienia różnych form kształcenia chętnych do wykonywania tego zawodu. Ten ...

Dostawczaki idą jak woda

W pierwszej dekadzie czerwca sprzedaż modeli dostawczych przebiła ubiegłoroczną. W pierwszych dziesięciu dniach czerwca ...

Małym grożą bankructwa, duzi kupują samochody

Przewoźnicy ładunków stracili 125 mld euro, ale w ostatnich tygodniach zakupy taboru są na ...

Toyota buduje wodorowy pociąg

Prace nad nowym pociągiem z napędem wodorowo-elektrycznym rozpoczynają się w Japonii. Toyota poinformowała w ...