W tym roku powierzchnia magazynów w Polsce przekroczy 20 mln m kw.

Deweloperzy zbudują w 2020 roku tyle nowych magazynów, że powierzchnia dostępna będzie „od ręki”.

Publikacja: 06.02.2020 10:31

W tym roku powierzchnia magazynów w Polsce przekroczy 20 mln m kw.

Foto: logistyka.rp.pl

W tym roku dostępna powierzchnia magazynowa przekroczy 20 mln m kw, prognozuje firma doradcza CBRE. Przybędzie ponad 1,8 mln m kw., z czego najwięcej w regionie Śląska (478 tys. mkw.) i Mazowsza razem z Warszawą (482 tys. mkw.).

Całkowite roczne zapotrzebowanie na taką przestrzeń już od kilku lat utrzymuje się na poziomie ok. 4 mln mkw., dlatego inwestorzy nieustannie prowadzą budowy spekulacyjne, przewidując potrzeby najemców. W budowie jest 1,9 mln mkw., z czego około połowa to inwestycje „na zaś”.

W 2019 r. do użytku oddano 2,7 mln mkw. nowoczesnej powierzchni przemysłowej i logistycznej, co jest najwyższym poziomem w historii. Podaż na koniec roku ustabilizowała się na poziomie 18,4 mln m kw, wylicza CBRE. Duża liczba magazynów w budowie zapewni najemcom większy niż obecnie wybór i dostępność „od zaraz”, co nie oznacza jednak, że rynek się nasyci.

Największym projektem oddanym do użytku był Panattoni BTS Amazon Gliwice o łącznej wielkości 210 tys. m kw. – Cały czas bardzo ważną rolę w rozwoju branży odgrywa rosnący rynek e-commerce. W 2019 roku wielkość transakcji na rynku magazynowym dla e-commerce utrzymała się na poziomie zbliżonym do lat poprzednich i wyniosła około 10 proc.całkowitego popytu. Powstają zarówno duże centra logistyczne, w strategicznych komunikacyjnie miejscach w różnych częściach kraju, jak również kurierskie centra dystrybucyjne zlokalizowane blisko dużych miast, co jest kluczowe dla tzw. logistyki ostatniej mili – wyjaśnia szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE Beata Hryniewska.

Czytaj więcej w: Sezon na wielkie magazyny

Na Mazowszu jest ponad 4 mln m kw. przestrzeni magazynowej, na Śląsku i w województwie łódzkim podaż dostępnej przestrzeni magazynowej przekracza 3 mln m kw, wylicza CBRE. Mazowsze i Śląsk wiodą również prym pod względem powierzchni magazynowej w budowie. W województwie mazowieckim powstaje 482 tys. mkw. powierzchni, a w województwie Śląskim 478 tys. mkw. Wysoko na liście regionów w rywalizacji o nowe magazyny znalazły się także: województwo dolnośląskie (268 tys. mkw. w budowie) oraz pomorskie, w którym powstaje niemal 263 tys. mkw. takiej powierzchni. To ponad jedna trzecia istniejących obecnie zasobów w tym rejonie, które wynoszą ok. 650 tys. mkw. W okolicy Łodzi obecnie buduje się nieco mniej (ponad 72 tys. mkw.).

Czytaj więcej w: Magazyny w małych miastach

CBRE wskazuje, że aktywność deweloperów powoli rozprzestrzenia się na cały kraj i nie dotyczy to tylko projektów BTS. Parki logistyczne powstają w pobliżu takich miast jak Olsztyn, Kielce czy Radom i firma doradcza spodziewa się wzrostu zainteresowania rynkami.

Materiał Promocyjny
Maksymalizacja wydajności: odkrywamy typy i zalety stosowania wózków magazynowych
Magazyny
Własna energia z planem awaryjnym
Materiał partnera
Logistyka z wartością dodaną
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Magazyny
Jak zazielenić 25 kilometrów kwadratowych?