Z początkiem 2025 roku wchodzi embargo na import LGP z Rosji. POGP podaje, że już w sierpniu zmniejszył się udział w strukturze importu mieszanki propan-butan (CN271119), najważniejszego produktu sprowadzanego dotąd z Rosji. Zwiększył się natomiast udział butanów (CN271113): ze średniego poziomu ok. 7-8% w ostatnim roku do blisko 15%.
Największy udział w imporcie w sierpniu miał propan (42,4%). 8% w strukturze importu mają nasycone węglowodory alifatyczne (w tym izobutan i n-butan), które zostały decyzją Rady Europejskiej wyłączone z sankcji. Oznacza to, że po efektywnym wejściu w życie sankcji na LPG z kierunku rosyjskiego ta frakcja będzie nadal mogła być sprowadzana ze wschodu.
Czytaj więcej
Rynek magazynowy dostanie wiatru w żagle po przyjęciu ustawy o funduszach inwestujących w nieruchomości.
Atrakcyjna cena gazu z Rosji
W pierwszej połowie roku import z Rosji osiągnął 53 proc. udziału w całości, o 3 pp. więcej r/r. Branża tłumaczy wzrost udziałów atrakcyjną ceną rosyjskiego gazu, o jedną czwartą mniejszą od sprowadzanego z innych kierunków.
Dopiero w kolejnych miesiącach import z Rosji zmalał. W sierpniu przedsiębiorcy sprowadzili do Polski 75 tys. ton LPG pochodzenia rosyjskiego, gdy poprzednio miesięczny import z tego kraju przekraczał 110 tys. ton.