Ułatwienia w rejestracji pojazdów wchodzą w życie

Zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy, upraszczająca rejestrację samochodów.

Gdy w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym wypełnione zostały wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego, nie trzeba już będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego pojazdu. Takie rozwiązanie będzie obowiązywało od 4 grudnia 2020 roku dzięki nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1517), opublikowanej 3 września 2020 roku w Dzienniku Ustaw.

Czytaj więcej w: Zmowa przetargowa – decyzja prezesa UOKiK

Karta pojazdu i nalepka do lamusa

Za dwa lata, od 4 września 2022 roku, nastąpi zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Dzięki temu właściciele pojazdów oszczędzą w sumie 94,5 zł (karta pojazdu – 75 zł i nalepka kontrolna – 18,5 zł i łącznie 1 zł opłaty ewidencyjnej). Wydawanie karty pojazdu nie będzie konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Właściciel może ponadto sprawdzić historię pojazdu on-line.

Starosta i sprzedawca zarejestrują pojazd

Nowelizacja ustawy wprowadza możliwość rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela, również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania, a także czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru, również przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu. Data wejścia w życie – 4 grudnia 2020 roku.

Czytaj więcej w: Pierwsze zapisy Pakietu Mobilności zaczną obowiązywać od 20 sierpnia

Nowością jest wprowadzenie możliwości załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu samochodowego, motoroweru lub przyczepy przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta. Rozwiązanie umożliwi klientowi odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży, w przypadku zlecenia wniosku o rejestrację przez salon sprzedaży drogą elektroniczną. Rejestracja nowego pojazdu przez dealera będzie możliwa od 4 czerwca 2021 roku.

Zachowanie tablic rejestracyjnych

Ustawa wprowadza możliwość zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego nabytego pojazdu. Opłata za najczęściej wydawane tablice  samochodowe to 80 zł. Nie trzeba będzie także ponosić opłaty za nalepkę kontrolną – w sumie razem z opłatą ewidencyjną da to oszczędności 99,50 zł. O terminie wejścia w życie tego rozwiązania poinformuje minister właściwy ds. cyfryzacji w komunikacie.

Kierujący pojazdami posiadający polskie prawo jazdy będą zwolnieni od 5 grudnia 2020 roku z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy będą podczas kontroli drogowej sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ruch pojazdów ciężkich wrócił do normy

Jedynie ruch samochodów osobowych jest o jedną siódmą mniejszy od normalnego. Od 1 do ...

TRAKO 2019 WIDEO | Medcom: Innowacje na sześciu kontynentach

Od 30 lat firma Medcom dostarcza rozwiązania wspierające zaawansowane systemy transportu publicznego oraz układy ...

Kurierzy uczą się od logistyków

Nie można śledzić zagranicznych przesyłek kurierskich, bo firmy nie stosują do ich oznaczania standardowych ...

Intermarche chce być jak McDonald’s

Sieć supermarketów Grupy Muszkieterów w Polsce stawia na rozwój usług e-commerce. Firma chce, by ...

Branża transportowa krytykuje Tarczę

Przewoźnicy liczą na poprawki Senatu, które zapewniłyby pomoc firmom z branży transportowej. Rada Przedsiębiorczości, ...

Maleją rejestracje pojazdów użytkowych

Rok 2019 przyniósł pierwszy od lat spadek rejestracji, który trwa od połowy czerwca. Od ...