Złom zniknie z dróg

Inspekcja Transportu Drogowego planuje zakup dla każdego województwa mobilnych stacji diagnostycznych.

Publikacja: 26.02.2020 07:41

Złom zniknie z dróg

Foto: logistyka.rp.pl

Unijne przepisy przewidują coroczną kontrolę 5 proc. pojazdów użytkowych. Celem jest eliminacja niebezpiecznych aut, które ciągle trafiają się na naszych drogach. We wtorek (25 lutego) na drodze krajowej nr 92 w Wilkowie (powiat świebodziński) inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie Wielkopolskim zatrzymali do kontroli zespół pojazdów. Na lawecie przewożono pojazd samochodowy z Niemiec do Polski.

Podczas kontroli technicznej stwierdzono pękniętą ramę po obu stronach przyczepy. Tak poważne uszkodzenie eliminuje pojazd z użytkowania. Inspektor zatrzymał dowód rejestracyjny pojazdu i zakazał kierowcy dalszej jazdy.

W tym samym miesiącu rodziców zaniepokoił stan techniczny autobusów, które miały zawieźć dzieci do szkoły w gminie Dobrcz (woj. kujawsko-pomorskie). Wezwani na miejsce inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Bydgoszczy wydali zakazy dalszej jazdy. W pojazdach stwierdzono poważne usterki.

Czytaj więcej w: Europejscy przewoźnicy nie kupują samochodów

Jeden z pojazdów miał poważne uszkodzenie układu zawieszenia. W drugim z kolei ujawniono wady w układzie kierowniczym i układzie EBS (elektroniczny układ hamulcowy). Nieprawidłowo działał też układ oczyszczania spalin. Poważne usterki skutkowały zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych i wydaniem czasowych zakazów jazdy. Autobusy będą mogły wyjechać na drogi po naprawie i ponownej kontroli.

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 2,2 mln samochodów ciężarowych o dmc powyżej 3,5 tony, 350 tys. ciągników samochodowych oraz ponad 81 tys. autobusów, wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. – Stan techniczny pojazdów wyraźnie się poprawił – zapewnia Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. – Na początku funkcjonowania Inspekcji w 2002 roku zatrzymywaliśmy codziennie wiele pojazdów w fatalnym stanie. Od kilku lat odsetek zatrzymywanych dowodów rejestracyjnych utrzymuje się na poziomie 6-7 proc. W coraz lepszym stanie są szczególnie pojazdy wykorzystywane w transporcie międzynarodowym, co nie jest zaskoczeniem, bo wszelkie nieprawidłowości wykryte przez służby kontrole innych krajów UE mogą skutkować unieruchomieniem samochodu w innym państwie i nałożeniem bardzo wysokich kar – tłumaczy inspektor.

GITD jest w trakcie przetargu na mobilne stacje diagnostyczne. Przetarg prawdopodobnie będzie rozstrzygnięty w drugiej połowie roku.

Przewozy
Na drodze do zrównoważonego łańcucha dostaw
Przewozy
Adriatyckie portowe tygrysy
Przewozy
Boom eksportowy polskiej żywności: czy trend będzie trwały?
Przewozy
Ceny spadają szybciej niż przewozy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Przewozy
Prognozy dla rynku TSL na 2023 rok. Spowolnienie we wszystkich sektorach