Więcej wyremontowanych wagonów trafi do PKP Intercity

PKP Intercity przygotowuje się do sezonu i rozbudowuje zaplecze remontowe.

Publikacja: 23.04.2020 17:23

Więcej wyremontowanych wagonów trafi do PKP Intercity

Foto: logistyka.rp.pl

PKP Intercity rozbudowuje zakład remontowy Remtrak w Idzikowicach. Chodzi o trzeci etap, który obejmuje m.in. budowę dwóch hal naprawczych, w tym hali, w której będą wykonywane naprawy zestawów kołowych i wózków.

PKP Intercity Remtrak podpisał ze spółką Rafamet Kuźnia Raciborska wartą niemal 18 mln zł umowę na leasing sześciu maszyn do obróbki kół i zestawów kołowych do taboru kolejowego. Urządzenia zostaną wyleasingowane na 120 miesięcy w ARP Leasing, spółce powołanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu, skupiającej się głównie na leasingu maszyn i urządzeń specjalistycznych. – Unowocześnienie kolei i zapewnienie pasażerom odpowiedniego poziomu komfortu i bezpieczeństwa podróży ma dla nas priorytetowe znaczenie – zapewnia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Więcej w: Kolej już wozi żywność do Chin

Notowane do lutego duże wzrosty przewozów PKP Intercity spowodowały braki taborowe i zmusiły przewoźnika do wypożyczenia czeskich wagonów. – Inwestycja, której istotnym elementem jest nowo podpisana umowa, pozwoli na szybszą i sprawniejszą naprawę użytkowanego taboru oraz większą niezależność PKP Intercity od zewnętrznych firm naprawczych – tłumaczy prezes zarządu PKP Intercity Marek Chraniuk.

Podpisany kontrakt zakłada dostawę i uruchomienie maszyn, a także przeszkolenie z ich obsługi pracowników PKP Intercity Remtrak. Pierwsza z nich trafi do zakładu w Idzikowicach na początku października br., a pozostałe do grudnia 2020 roku. – Zakup nowych, specjalistycznych maszyn sprawi, że będziemy mogli dokonywać najważniejszych napraw na poziomie P4 oraz P5 i to w ramach jednej Grupy Kapitałowej – podkreśla prezes PKP Intercity Remtrak Zbigniew Ciemny.

Czytaj więcej w: Komisja Europejska proponuje „Rok kolei”

Na mocy umowy zakład w Idzikowicach zostanie wyposażony m.in. w stanowisko pomiarowe pozwalające dokonać pomiarów wszystkich rodzajów zestawów kołowych stosowanych przez PKP Intercity, a także różnego rodzaju tokarki przeznaczone do obróbki piast kół, osi kolejowych i przedmiotów o skomplikowanych kształtach, przetaczania tarcz hamulcowych czy obróbki profili kół zestawów kołowych.

Kontrakt zawarty z Rafamet to kolejna umowa na dostawę maszyn do oddziału w Idzikowicach podpisana w ostatnim czasie przez PKP Intercity Remtrak. Zakład zostanie wyposażony również w dwie prasy do montażu i demontażu kół, tarcz hamulcowych i zestawów kołowych oraz wyważarkę do zestawów kołowych w poziomie posadzki, stosowanych w wagonach i lokomotywach eksploatowanych przez PKP Intercity. Umowy podpisane ze spółkami Hydrapress i Climat opiewają łącznie na kwotę 3 mln zł.

Łączna wartość inwestycji w trzeci etap modernizacji zakładu w Idzikowicach wart jest 125 mln zł.

Przewozy
Na drodze do zrównoważonego łańcucha dostaw
Przewozy
Adriatyckie portowe tygrysy
Przewozy
Boom eksportowy polskiej żywności: czy trend będzie trwały?
Przewozy
Ceny spadają szybciej niż przewozy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Przewozy
Prognozy dla rynku TSL na 2023 rok. Spowolnienie we wszystkich sektorach