Więcej obwodnic na drogach wojewódzkich i krajowych

Na obwodnice rząd przeznaczył 31 mld zł, w tym w listopadzie dodatkowe 3 mld zł na obwodnice na drogach wojewódzkich.

Publikacja: 05.11.2020 08:09

Więcej obwodnic na drogach wojewódzkich i krajowych

Foto: logistyka.rp.pl

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy zakładający zwiększenie o 3 miliardy złotych dofinansowania do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Z pieniędzy zgromadzonych w Rządowym Fundusz Rozwoju Dróg (wcześniej Fundusz Dróg Samorządowych) rząd dofinansuje sumą 2 mld zł budowę obwodnic na drogach wojewódzkich, na których odbywa się ruch tranzytowy.

Czytaj więcej w: Generalna dostała 2,3 mld zł na kolejne drogi szybkiego ruchu

Miliard zł trafi na dofinansowywanie (do 80 proc. kosztów) budowy, przebudowy lub remontu dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych w największych ośrodkach miejskich, tj. zarządzanych przez prezydenta miasta na prawach powiatu, będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa.

Obwodnice na drogach krajowych

Wart 28 mld zł rządowy Program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 (PB100) wchodzi w fazę wyboru wykonawców. Dla sześciu obwodnic trwają przetargi na wyłonienie wykonawcy robót, dla kolejnych 26 GDDKiA szuka wykonawców dokumentacji projektowej, a dla 68 obwodnic trwają przygotowania do ogłoszenia przetargów na dokumentację lub uzgodnienia Programu Inwestycji przez Ministra Infrastruktury.

""

logistyka.rp.pl

W ramach Programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. – Rządowy Program budowy 100 obwodnic został zaplanowany na 10 lat. Jest odpowiedzią na zgłaszane nam przez mieszkańców i samorządowców potrzeby – przypomina minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Ogłoszone 32 przetargi

Ogłoszone są 32 postępowania przetargowe. Sześć na realizację zadań o łącznej długości 41,3 km oraz 26 na dokumentację dla zadań o łącznej długości około 230 km. 68 zadań o łącznej długości ok. 580 km jest na etapie przygotowania, co oznacza, że trwają prace przygotowujące do ogłoszenia przetargu na dokumentację lub uzgodnienia Programu Inwestycji przez Ministra Infrastruktury.

Czytaj więcej w: Wiemy, kiedy autostrada A2 dotrze na Białoruś

– Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przez tereny zabudowane wielu miejscowości przebiegają dziś drogi krajowe o dużym natężeniu ruchu, w tym samochodów ciężarowych. Dlatego tak ważne jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza tereny zurbanizowane – wskazuje Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

W tym roku GDDKiA ogłosiła przetargi na realizację (w systemie „Projektuj i buduj”) sześciu zadań w ramach PB100 i są to przetargi na budowę obwodnicy Brzezia w ciągu DK25, Smolajn w ciągu DK51, Wąchocka w ciągu DK42, Lipska w ciągu DK79, Strzelec Krajeńskich w ciągu DK22 oraz Gryfina w ciągu DK31.

Czytaj więcej w: Brytyjscy przewoźnicy drogo zapłacą za bezumowny brexit

Do końca roku Generalna planuje ogłosić jeszcze przetargi na realizację siedmiu obwodnic o łącznej długości 68 km i szacunkowej wartości ok. 1,7 mld zł. Przetargi obejmą obwodnice Sztabina i Suchowoli w ciągu DK8, Gostynia w ciągu DK12, Koźmina Wielkopolskiego w ciągu DK15, Szczecinka w ciągu DK20, Żodynia w ciągu DK32 oraz Pułtuska w ciągu DK61.

Koncepcje przebiegu

W opracowaniu jest Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe z elementami Koncepcji Programowej dla 22 zadań. Dla pięciu zadań trwa opracowanie dokumentacji STEŚ. Są to obwodnice Kalisza w ciągu DK25, Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu DK15, Stargardu w ciągu DK20, Głogowa w ciągu DK12, oraz Kaczorowa w ciągu DK3.

Czytaj więcej w: Przewoźnicy raportują w ostatnich dniach lekkie osłabienie podaży ładunków

Trwają prace nad opracowaniem Koncepcji Programowej dla czterech zadań. Są to obwodnice Sztabina i Suchowoli w ciągu DK8, Tarnowa w ciągu DK73, Szczecinka w ciągu DK20, zaś projekt budowlany jest opracowywany dla obwodnicy Wadowic w ciągu DK28 i Dzwoli na DK74. Z zadań będących w przygotowaniu opracowaną Koncepcję Programową ma obwodnica Gostynia w ciągu DK12, natomiast dokumentacja STEŚ jest gotowa dla obwodnic: Starogardu Gdańskiego w ciągu DK22 i Srocka na DK12 oraz trzech na DK73: Pilzna, Jasła oraz Brzostka z Kołaczycami.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy zakładający zwiększenie o 3 miliardy złotych dofinansowania do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Z pieniędzy zgromadzonych w Rządowym Fundusz Rozwoju Dróg (wcześniej Fundusz Dróg Samorządowych) rząd dofinansuje sumą 2 mld zł budowę obwodnic na drogach wojewódzkich, na których odbywa się ruch tranzytowy.

Czytaj więcej w: Generalna dostała 2,3 mld zł na kolejne drogi szybkiego ruchu

Pozostało 89% artykułu
Przewozy
Na drodze do zrównoważonego łańcucha dostaw
Przewozy
Adriatyckie portowe tygrysy
Przewozy
Boom eksportowy polskiej żywności: czy trend będzie trwały?
Przewozy
Ceny spadają szybciej niż przewozy
Przewozy
Prognozy dla rynku TSL na 2023 rok. Spowolnienie we wszystkich sektorach
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy