Wózki z Nadarzyna dla Europy

Francuski gigant Alstom za rok uruchomi w Nadarzynie produkcję kolejowych wózków.

Publikacja: 05.07.2021 08:29

Wózki z Nadarzyna dla Europy

Foto: Fot. Alstom

Alstom wybuduje pod Warszawą, w Nadarzynie, wartą 4 mln euro fabrykę wózków.Miejsce, w którym planujemy ulokowanie fabryki należy do dewelopera, który specjalizuje się w tego typu inwestycjach, czyli w budowie i wynajmie hal przemysłowych. Finalizujemy rozmowy z naszym partnerem – wyjaśnia dyrektor zarządzający serwisami Alstom w Polsce Michał Guzek.

Czytaj więcej w: Wodorowe pociągi dla mas

Nowy zakład będzie produkować 3 tys. wózków dla elektrycznych zespołów trakcyjnych dla pociągów regionalnych, metra oraz tramwajów. – Infrastruktura będzie przygotowana do dalszego rozwoju do produkcji wózków dla spalinowych zespołów trakcyjnych czy też lokomotyw – dodaje Guzek.

Czytaj więcej w: Premiera wodorowej lokomotywy Pesy w tym roku

W nowej fabryce pracę znajdzie 160 osób. Początek produkcji przewidziany jest na czerwiec – lipiec 2022 roku. – W tym zakładzie będziemy zajmować się montażem finalnym wózków, nie będziemy zajmować się spawaniem. Do pospawanej w pełni ramy dostarczonej od dostawców montujemy wszystkie komponenty które tworzą finalnie kompletny wózek pojazdu szynowego – tłumaczy dyrektor zarządzający serwisami Alstom.

Dodatkowo uruchomiona zostanie linia montażowa dla zestawów kołowych (jeden z głównych komponentów wózka) oraz docelowo kilka innych mniejszych podmontaży takich jak belki skrętne silniki i inne.

W Polsce wózki kolejowe produkują: Greenbrier, H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych, Newag i Pesa.

Czytaj więcej w: Brak półprzewodników dopadł koleje

Alstom w Polsce funkcjonuje od 25 lat. Grupa posiada 12 głównych zakładów produkcyjnych (w tym chorzowski Konstal i wrocławski Pafawag), zatrudnia 4 tys. osób. Koncern podaje, że zainwestował w Polsce 300 mln euro i jest największym eksporterem branży kolejowej w Polsce; wartość rocznego eksportu sięga 2 mld zł. Przychody całej Grupy Alstom wyniosły w ub.r. 14 mld euro.

Przewozy
Na drodze do zrównoważonego łańcucha dostaw
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Przewozy
Adriatyckie portowe tygrysy
Przewozy
Boom eksportowy polskiej żywności: czy trend będzie trwały?
Przewozy
Ceny spadają szybciej niż przewozy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Przewozy
Prognozy dla rynku TSL na 2023 rok. Spowolnienie we wszystkich sektorach