Specjaliści JLL zwracają uwagę na malejący popyt na powierzchnie magazynowe, co jest skorelowane ze spadającą dynamika wzrostu PKB. Maleje popyt, firmy produkcyjne i handlowe starają się zmniejszyć zapasy.
JLL zaznacza, że zarówno w Polsce jak i w Europie maleje aktywność deweloperów. W Polsce spadek popytu był głębszy niż w Europie i sięgnął w pierwszym kwartale 43 proc. do przeszło 980 tys. mkw. – Porównania dotyczą wyjątkowo aktywnego okresu rozwoju rynku napędzanego e-commerce, jeszcze przed eskalacją konfliktu w Ukrainie – podkreśla dyrektor badań i doradztwa w JLL Maciej Kotowski.
Czytaj więcej
Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, których jest coraz mniej z powodu emigracji oraz starzejącej się populacji.
Rynek nieruchomości magazynowych został dotknięty różnicami w oczekiwaniach cenowych pomiędzy sprzedającymi a kupującymi w 2022 roku. – Odnotowaliśmy pewną poprawę tej sytuacji na początku 2023 roku – zaznacza analityk w Avison Young Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska.
W pierwszej połowie roku wartość zawartych w Polsce transakcji sięgnęła 436 mln euro, a sektor magazynowy odpowiadał za 54 proc. całości transakcji. Jednak po silnym pierwszym kwartale, który uplasował się na 3 miejscu pod względem najlepszego otwarcia roku, tuż po rekordowych latach 2020-2021, w kwartale drugim firma Avison Young odnotowała tylko 2 transakcje: LeadCrest Capital Partners pozyskał magazyn KGL w Czosnowie od KGL a LCN Capital Partners kupił od Panattoniego K-Flex BTS w Uniejowie. – W pierwszym półroczu 2023 roku nie zrealizowano żadnych transakcji portfelowych i nie spodziewamy się, żeby ta sytuacja miała się szybko zmienić. Aby zminimalizować ryzyko, inwestorzy koncentrują się obecnie na mniejszych projektach – wskazuje Bartłomiej Krzyżak dyrektor sprzedaży w Avison Young.