Produkcja półprzewodników przysporzy magazynów

Firma doradcza Savills prognozuje, że rozwój przemysłu półprzewodników w UE spowoduje wzrost zapotrzebowania na powierzchnię magazynowo-produkcyjną, które w ciągu najbliższych siedmiu lat wyniesie ponad 10,8 mln m kw.

Publikacja: 16.08.2023 13:44

Produkcja półprzewodników przysporzy magazynów

Planowana fabryka półprzewodników Intela na Dolnym Śląsku

Foto: Intel

Unijna ustawa o chipach zakłada ponad dwukrotne zwiększenie udziału krajów Unii Europejskiej w globalnej produkcji półprzewodników do 20% do roku 2030. UE przeznaczyła 43 mld euro na inwestycje w rozwój przemysłu półprzewodników. – Jeżeli UE osiągnie wyznaczony cel, którym jest 20-procentowy udział w globalnej produkcji, konieczne będzie wybudowanie dodatkowo nawet 10,8 mln m kw. powierzchni magazynowej – szacuje dyrektor w dziale badań rynków nieruchomości magazynowych i logistycznych w Savills Andrew Blennerhassett.

Chiny są największym rynkiem pod względem globalnych przychodów z udziałem w rynku 32 proc. w 2022 roku, gdy w 2015 roku wynosił 24 proc. Jednocześnie udział USA w globalnej produkcji zmniejszył się z 37% w 1990 r. do 12% w 2021 roku. 

Czytaj więcej

Na niemieckich autostradach mniej ciężarówek

W 2021 roku wartość produkcji sprzedanej UE sięgnęła 5209 mld euro, a w przypadku sektora półprzewodników wyniosła 53,8 mld euro, co stanowi nieco ponad 1 proc. całości. Savills prognozuje, że jeżeli produkcja utrzyma skumulowane roczne tempo wzrostu obserwowane w latach 2011-2021 (1,07 proc.) i przychody europejskiej branży półprzewodników - zgodnie z założeniami UE - wzrosną do poziomu 241,56 mld euro, to udział ten może się zwiększyć do 4,2 proc. do roku 2030. Wzrost ten przełoży się na dodatkowe zwiększenie przychodów z produkcji w analizowanym okresie o 2,9 proc., napędzając popyt w sektorze nieruchomości logistycznych w Europie. 

Dodatkowo Savills przewiduje, że dzięki zwiększeniu udziału Unii Europejskiej w produkcji półprzewodników zgodnie z Ustawą o chipach może powstać dodatkowo 1,6 mln bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy, co wygeneruje zapotrzebowanie na 4,2 mln m kw. powierzchni logistycznej w związku z wydatkami na konsumpcję. Zyskać na tym mogą takie kraje jak Irlandia, Niemcy, Włochy, Polska czy Hiszpania. – Produkcja półprzewodników, do tej pory skoncentrowana na rynkach azjatyckich będzie przenosiła się do Polski. Widzimy już pierwsze tego rodzaju inwestycje, wśród nich planowany zakład Intela, który ma zapewnić miejsca pracy dla ponad 2000 osób – wskazuje dyrektorka działu Industrial Services Hub, Savills Katarzyna Pyś-Fabiańczyk. 

Czytaj więcej

Przewoźnicy wystawili Berlinowi czerwoną kartkę

Za pozyskanie tego projektu dla naszego kraju odpowiedzialne były Polska Agencja Inwestycji i Handlu, wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu, Ministerstwem Cyfryzacji oraz Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. – Spodziewamy się zwiększonego zapotrzebowanie na hale produkcyjne, nie tylko w bezpośrednim otoczeniu inwestycji, ale również w sąsiadujących regionach. Pojawi się wiele nowych podmiotów w roli poddostawców Intela, którzy będą poszukiwać miejsca do prowadzenia działalności, składowania i logistyki procesów produkcyjnych – przewiduje prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Paweł Kurtasz. 

Rynek
Nawet spowolnienie nie zdetronizowało Polski
Rynek
REITy napędzą rynek magazynowy
Rynek
Nadchodzi ożywienie na rynku magazynowym
Rynek
Tańszy pieniądz rozrusza rynek magazynowy
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Rynek
Logistycy pierwsi do inwestycji
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką