Przenoszenie produkcji bliżej konsumentów staje się coraz popularniejsze. Przemysław Piętak z CBRE wskazuje, że od czasu pandemii bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) typu greenfield w fabryki w pobliżu Europy Zachodniej znajdują się na trajektorii wzrostowej. Powołuje się przy tym na firmę fDi Markets, która oblicza, że w latach 2022-2023 zagraniczne firmy zobowiązały się przeznaczyć ponad 82 mld dol. na projekty produkcyjne w 15 lokalizacjach w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) i Afryce Północnej. Był to najwyższy dwuletni wynik w historii i oznacza wzrost o 62% w porównaniu z przedpandemicznymi latami 2018-2019.
Rosną koszty inwestycji
Piętak zaznacza, że zaletą nowych lokalizacji są krótsze łańcuchy dostaw, a poza tym inwestorzy omijają cła, które w ostatnich kilku latach w coraz większym stopniu wykorzystywały m.in. UE i USA, chroniąc sektory strategiczne, takie jak pojazdy elektryczne (EV), baterie i półprzewodniki.
Czytaj więcej
Tegoroczna wyjątkowo łagodna zima, bardzo pomaga w wykonywaniu robót budowlanych przy realizacji terminala T3 w Baltic Hub, prace zaawansowane są w 40 %.
Lawina dużych inwestycji w blisko położonych krajach w strategicznych sektorach zwiększa kapitałochłonność projektów. Przedstawiciel CBRE wskazuje, że średnie ogłoszone nakłady inwestycyjne dla każdego projektu BIZ w produkcji w 15 krajach wzrosły z 44,5 mln dol. w 2019 r. do 130,8 mln dol. w 2023 r. Pojawiają się również oznaki zwiększonej automatyzacji i robotyzacji – w latach 2022-2023 średnie nakłady inwestycyjne przeznaczone na projekty BIZ w sektorze urządzeń przemysłowych osiągnęły rekordowy poziom 36,6 mln dol.
Głównymi beneficjentami przebudowy strategicznych łańcuchów dostaw w Europie są gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej. W ostatnich dwóch latach Węgry przyciągnęły BIZ 18,8 mld dol., co oznacza wzrost o 141% w porównaniu z latami 2018-2019. Ponad połowa z tego pochodziła z wielkich projektów związanych z bateriami i metalami, które są w nich umieszczane, w tym przez chiński CATL i południowokoreański SK Innovation.