Norwegian odracza odbiór airbusów, by ciąć koszty

Filia Norwegian Air zawarła z Airbusem umowę o odroczeniu odbioru samolotów w tym i w następnym roku, co pozwoli jej uniknąć zapłaty 570 mln dolarów (506 mln euro) — ogłosił tani norweski przewoźnik mający problemy finansowe.

To już drugie odroczenie odbioru w ciągu 2 miesięcy przez Norwegiana, który stara się uzdrowić finanse po zwiększeniu strat i zadłużenia po okresie szybkiego rozwoju działalności, zwłaszcza przewozów przez Atlantyk po promocyjnych cenach. Decyzja dotyczy samolotów A320neo i A321LR przeznaczonych dla filii firmy zajmującej się leasingiem samolotów Arctic Aviation Assets DAC w Dublinie. W lutym Norwegowie ogłosili odroczenie z 2020 do 2023 r. odbioru 12 samolotów B737 MAX 8 i z 2019 do 2020 r. czterech A321LR. Pozwoli to zmniejszyć wydatki kapitałowe przewoźnika w 2019 r. o ok. 1,7 mld koron (200 mln dolarów).

Prezes Björn Kjos potwierdził w piśmie do udziałowców, że przewoźnik zamierza nadal zastępować B737-800 nowszymi i bardziej oszczędnymi MAXami, mimo ich uziemienia. Kjos stwierdził po wizycie w Seattle, że zmiany wprowadzone przez Boeinga gwarantują niezawodność tych samolotów. Norwegian spodziewa się odebrać w I półroczu pięć dreamlinerów do lotów na dalekich trasach, ale w związku z problemami związanymi z ich silnikami musiał wynająć samoloty wraz z załogami, aby uniknćć odwoływania połączeń. „Podjęliśmy działania, by ograniczyć tego wpływ w 2019 r., spodziewamy się powrotu calej floty dreamlinerów do eksploatacji w 2019 r. ” — cytuje Reuter fragment pisma Kjosa.

W końcu 2018 r. Norwegian przewidywał odbiór i zapłatę 63 A320neo, 30 A321LR i 92 B737 MAX 8 — wynika z rocznego bilansu. W lutym linia pozyskała 3 mld koron (313 mln euro) z emisji akcji z prawem poboru, w tym roku zależnie od warunków rynkowych przewiduje dodatni wynik netto.

Tagi:

  • Pokaż komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane

treść komentarza *

  • imię *

  • adres e-mail *

  • adres strony www

Mogą Ci się również spodobać

Mniej wypadków, ale więcej osób rzuca się pod pociągi

Poprawia się poziom bezpieczeństwa na kolei, ale na przejazdach kolejowych nadal giną ludzie. Wzrosła ...

Kryzys na rynku ciężarówek

Spadki rejestracji lekko wyhamowują, ale przyszłość niepewna. W lutym rejestracje nowych samochodów ciężarowych o ...

Kolejarze cisną armatorów na Nowym Jedwabnym Szlaku

W przewozach kontenerów z Chin koszty wysyłki drogą morską i koleją zrównały się. W ...

Jassy kupiły tramwaje Pesy za 130 mln zł

Urząd Miasta Jassy i Pesa Bydgoszcz podpisały umowę na dostawę 16 tramwajów typu Swing. ...

Przewoźnicy podzielili polityków

Ostatnia tura negocjacji trójstronnych nie przyniosła porozumienia w sprawie Pakietu Mobilności. Negocjacje zakończyły się ...

GLS uruchamia 3 nowe filie

Rosnąca liczba przesyłek e-handlu wymusiła zagęszczenie sieci kurierskiej GLS. Spółka uruchamia filie pod Starogardem ...