TRAKO 2019 | Nagrody „Rzeczpospolita Awards” wręczone

fot. Łukasz Głowala

Podczas wieczornej gali Targów Kolejowych TRAKO redakcja „Rzeczpospolitej” i serwisu logistyka.rp.pl wręczyła nagrody wybijającym się firmom z branży.

Kolej jest ważnym elementem transportowego krwioobiegu kraju, tym bardziej warto doceniać firmy, które wnoszą nową jakość do rozwoju tej branży. Dlatego – przy okazji największego, tegorocznego wydarzenia kolejowego nie tylko w Polsce, ale i w Europie – „Rzeczpospolita” i jej branżowy portal logistyka.rp.pl nagrodziło wybrane przez powołaną przez redakcję kapitułę spółki o szczególnych osiągnięciach związanych z nowoczesnymi technologiami, innowacjami czy wprowadzających rozwiązania służące ekologii. Podczas uroczystej Gali Trako w ERGO Arena nagrody „Rzeczpospolita Awards” wręczył laureatom członek zarządu Gremi Media Jarosław Machocki.

Redaktor „Rzeczpospolitej” Marcin Piasecki i prezes firmy Medcom Marek Niewiadomski / fot. Łukasz Głowala

Za „Wkład w rozwój ekologicznego, bezemisyjnego transportu publicznego” nagrodę otrzymała spółka Medcom. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały spółki Newag za pierwszy w Polsce pociąg hybrydowy i Pesa za system zdalnego nadzoru nad taborem DiagApp. – Polskie firmy już od wielu lat stanowią licącą się konkurencje na rynku miedzynarodowym – uważa wiceprezes Medcom Piotr Wroński. Jego firma jest obecna na wielu międzynarodowych rynkach w Europie, Amerykach, Afryce i Azji. Medcom dostarcza elektroenergetykę m.in. na trudne rynki Japonii, Chin i Korei. Spółka projektuje i produkuje elektroenergetykę do elektrycznych lokomotyw, elektrycznych zespołów trakcyjnych, tramwajów. Medcom dostarczył urządzenia m.in. do bateryjnego tramwaju do USA. Pojazd pobił rekord długości jazdy bez zasilania trakcyjnego, pokonując 24,5 km. To rozwiązanie trafiło do tramwajów krakowskich. – Bardzo się cieszymy, że doceniona została właśnie ekologia, którą promujemy w naszych rozwiązaniach od ponad 30 lat – mówił podczas Gali Paweł Choduń, dyrektor finansowy Medcomu. – Tak naprawdę to najważniejsze, nad czym pracujemy.

CZYTAJ TAKŻE: Rozmowa TRAKO 2019 | Polska ma dobre perspektywy rozwoju i to przyciąga wystawców

W kategorii „Inwestycje w rozwój i innowacyjne rozwiązania dla transportu szynowego” nagrodę otrzymała spółka Track Tec, wyróżnienia otrzymało miasto Gorzów za rewitalizację sieci tramwajowej i Bydgoszcz za inwestycje w sieć tramwajową.

Laureaci nagrody „Rzeczpospolitej” odebrali (od lewej): Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo, Krzysztof Niemiec, wiceprezes Track Tec,  Marek Niewiadomski, prezes firmy Medcom i Konrad Tyrajski, członek zarządu PKP Energetyka / fot. Łukasz Głowala

Nagroda w kategorii „Innowacyjne zmiany w przedsiębiorstwie” redakcja przyznała spółce PKP CARGO, zaś wyróżnienia Kolejom Dolnośląskim za imponujące wyniki przewozowe, otwieranie nowych połączeń i przejmowanie linii kolejowych i PKP InterCity za inwestycje taborowe. – Nagroda za innowacyjne rozwiązania organizacyjne jest docenieniem naszego trudu i dostosowania się do rynku. Chcemy dziś konkurować nie tanią siłą roboczą, a innowacjami, także w ofercie dla klientów – komentował uhonorowanie firmy Czesław Warsewicz, prezes zarządu PKP Cargo.

Członek zarządu Gremi Jarosław Machocki i Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo / fot. Łukasz Głowala

W kategorii „Najbardziej innowacyjne rozwiązanie zarządzania infrastrukturą” nagroda trafiła do spółki PKP Energetyka. Redakcja przyznała także wyróżnienia Zakładom Automatyki Kombud za nowoczesne systemy sterowania ruchem kolejowym i firmie Siemens Mobility za nowoczesne rozwiązania automatyki kolejowej. – To było dla nas ogromne zaskoczenie, jesteśmy dumni z tej nagrody, bo dzięki zintegrowanemu systemowi zarządzania siecią dystrybucyjną jesteśmy już dzisiaj gotowi podłączać rozproszone źródła energii, które są w całej Polsce – mówi Konrad Tyrajski, członek zarządu PKP Energetyka.

Nagrodę „Rzeczpospolita Award” odbiera Konrad Tyrajski, członek zarządu PKP Energetyka / fot. Łukasz Głowala

Podczas gali odbyła się aukcja prac dzieci z całej Polski. Uczestnicy kupili kilkanaście dziecięcych prac a zebrane pieniądze zasiliły fundacje Dr Clown.

CZYTAJ TAKŻE: TRAKO 2019 | Gdańsk europejską stolicą kolei

POBIERZ WYDANIE E-PUB SPECJALNEGO DODATKU „RZECZPOSPOLITEJ” NA TRAKO 2019

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Opóźnienia w dostawach z Chin

W najbliższych dniach będzie jasne jak duże są opóźnienia dostaw z Chin. DCT Gdańsk ...

Rynek dostaw KEP „poza domem”

Dla kurierów automaty paczkowe stają się obowiązkowe. DPD porozumiał się ze SwipBox. Polska branża ...

Wysokie ceny i przewozy kolejami z Chin

Dalekowschodni transport kolejowy pozostaje drogi, ponieważ popyt utrzymuje się na wysokim poziomie. Ten rok ...

Ciężarówka sama zapłaci za tankowanie

Zamiast wyjmować gotówkę z portfela dziś płacimy kartami, a często nawet telefonem czy zegarkiem. ...

Transport samochodowy na wolnych obrotach

Malejąca produkcja w Niemczech odbiła się na polskim transporcie. Przedsiębiorcy kupują mniej taboru. Całoroczny ...

Pakiet Mobilności podniesie koszty wynagrodzeń kierowców o 30 proc.

Pakiet Mobilności oznacza wzrost wynagrodzeń z powodu objęcia delegowaniem kabotażu i przerzutów. W dłuższym ...